23 Mayıs Perşembe


Yorgunluğunuz uzun sürüyorsa dikkat!

Yorgunluğunuz uzun sürüyorsa dikkat! Halsizlik ve yorgunluk halinin çok sık rastlanan ve hemen hemen herkesin şikâyet ettiği bir konu olduğuna...
Bu Haber 28 Eylül 2017 18:25 Yayınlandı

Halsizlik ve yorgunluk halinin çok sık rastlanan ve hemen hemen herkesin şikâyet ettiği bir konu olduğuna dikkat çeken Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, birçok tetkik ve görüntüleme yapılmasına rağmen bazı durumlarda neden saptanamadığını anlattı.

 

Dr. Doğan Çimen, birçok sebebi olmasına karşın, yapılan tetkik ve görüntülemelere rağmen nedeni saptanamayan yorgunluk ve halsizlik durumunun sıklıkla rastlanıldığını söyledi.

 

Vitamin eksikliği önemli bir sebep

 

 

Bu hastalığın gençlerdeki sebepleri arasında vitamin eksiklikleri, viral hastalıklar, tiroit hastalıkları ve insülin direncinin geldiğini kaydeden Dr. Çimen, “Yetişkinlerde ise fibromiyalji, demir ve B12 eksikliği, tiroit hastalıkları, şeker hastalığı, bazı hormon eksiklikleri sayılabilir. Yaşlılarda daha çok romatizmal hastalıklar, vitamin eksiklikleri, kas ve kemik hastalıkları, böbrek yetmezliği, tiroit hastalıkları ve depresyon, sebepler arasında sayılabilir” dedi.

 

Yorgunluk ve halsizlik halinin 1 aydan uzun süredir devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerektiğini de vurgulayan Dr. Çimen, “Gerekli tetkiklerin yaptırılması ve ilgili branşa yönlendirilmesi gerekmektedir. Bazen halsizlik ve yorgunluk için birçok tetik ve görüntüleme yapılsa bile bir neden bulunamaz. Neden saptanamayan hastalıklar içinde kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyaljiyi sayabiliriz” diye konuştu.

 

Dr. Çimen, bol su içerek, günde yarım saat yürüyerek ve güneşe çıkarak halsizlik ve yorgunluktan kurtulmanın mümkün olduğunu da ifade etti.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM