23 Mayıs Perşembe


Yöresel Ürün Sergisi ilgi gördü

Yöresel Ürün Sergisi ilgi gördü   Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından yöresel ürünlerin tanınırlığını arttırmak amacıyla bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Yöresel Ürünler Tanıtım...
Bu Haber 8 Ekim 2018 16:57 Yayınlandı

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından yöresel ürünlerin tanınırlığını arttırmak amacıyla bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri Sergisi’, Adnan Menderes Meydanı’nda ziyaretçilere kapılarını açtı.

 

Kırsal kalkınmanın temeli olan yöreye has doğal gıda ürünlerinden el sanatlarına kadar Mustafakemalpaşa’nın sahip olduğu tüm değerlerin vitrine çıktığı organizasyonun açılışına;

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Başkan Yardımcısı Enver Erdoğan, STK’lar, muhtarlar, üretici birlikleri ve kooperatif başkanları ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Elimizden Yöremizden

 

Titiz bir saha çalışması yaparak tüm yerel lezzetlerle birlikte etnografik malzemeleri bu sergide buluşturduklarını söyleyen Başkan Kurtulan; “Topraklarımızın verimliliği, onu işleyen hünerleri ellerin saygınlığında yatıyor. Dağında ayrı, ovasına ayrı ürünlerin yetiştiği bu coğrafyada üreten her insanı destekliyoruz. Ürettiği tohumu öğüterek bize ekmek olarak verenlerin emeğini geleceğe taşımanın derdindeyiz. Bu da doğal yaşamı ve oradan yetiştirilen ürünleri fark etmekle, üreticilerimize yeni ekonomik alanlar açmakla oluyor.

 

 

Bu yıl, 20 stantta 43 iştirakçinin katılımı ve yüzlerce ürünle bu etkinliği yapıyoruz. Akçapınar’ın kara incirini, Karaoğlan’ın fasulyesini, bereketli ovamızın domates ve biber gibi katma değer oluşturan sebzeleri ile süt ve süt ürünlerimizi daha çok insana ulaştırıyoruz. Bunun yanında ustaların elinden çıkan baston, kasnak ve semer gibi el emeği ürünlerde geleneksel bir miras olarak bu sergide yer alıyor.

 

Ayrıca Uğur Böceği Kültür Merkezleri’nde kurs gören kadınlarımızın göz nuru eserlerini de alıcıyla buluşturuyoruz. Özellikle genç kuşaklar sergiyi ziyaret ederek geçmişin ve emeğin güzelliğini yakından görebilirler. ‘Elimizden Yöremizden’ diyerek sayısız değerimizin yeni pazarlar bulmasına yönelik çalışmalarımızı hızla sürdürmeye devam edeceğiz. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Üretici ve alıcıyı buluşturan iki günlük serginin açılışının ardından katılımcılar, yüzden fazla yöresel ürünün satışa sunulduğu stantları gezerek alışveriş yaptı.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM