16 Haziran Pazar


Türkiye yönetim kriziyle karşı karşıya

Türkiye yönetim kriziyle karşı karşıya   Saadet Partisi (SP) Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme yönelik önemli...
Bu Haber 11 Eylül 2018 06:50 Yayınlandı

 

Saadet Partisi (SP) Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Koçak, ekonomi başta olmak üzere, hayvan ithalatı, şarbon hastalığı ve İdlib’de yaşanan olayları değerlendirdi.

 

Koçak, basın açıklamasına ekonomide yaşanan olaylara dikkat çekerek başladı. Türkiye’nin büyük bir ekonomik krizle bocalayıp durduğunu ifade eden Koçak, “Ekonomik krizden çok daha büyüğü, bir yönetim kriziyle karşı karşıyadır. Türkiye yönetilemiyor. Tarım, içinden çıkılmaz bir hale geldi. Sanayi ve ticaret durma noktasında. Eğitim de tam bir keşmekeş halde. Yeni sistemin altyapısı bir türlü oluşturulamadığı için bürokrasi kilitlenmiş durumda yer alıyor. Tam bir keşmekeşlik var. Biz ‘ehliyet ve liyakat’ dedikçe bu iktidar tam tersini yapıyor. Devlet arşivlerinde 30 yıllık Osmanlıca uzmanı SGK’ya uzman yapılabiliyor. Bazılarından hatadan dönülüyor ama bu şaşkınlığın ne kadar büyük olduğunu gizleyemez” ifadelerini kullandı.

 

Ekonomide yaşanan gelişmelere dikkat çeken Koçak, “Bu kriz ‘yahu geçer’ denilerek geçiştirilecek bir kriz değildir. Ekonomik rakamlar, krizin giderek derinleştiğinin en önemli göstergesidir. Rakamların üzerinde bile oynandığı iddia ediliyor ama biz oraya girmiyoruz. Sadece resmi rakamları dile getirirsek enflasyon durdurulamıyor. Geçtiğimiz pazartesi enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon yüzde 17,90 oldu. Bu son 14 yılın en yüksek rakamı.

 

‘Doların yükselişi durdurulamıyor’ deniliyor. Burada bir kelime oyunu yapılıyor. Dolar bütün ülkelerde durduğu yerde duruyor. Türk parası değer kaybediyor. Çünkü böyle olmasaydı, biz başka ülkeler karşısında paramızın değerini bulurduk. Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı son bir ayda yüzde 30, 2018’in tamamı dikkate alındığında yüzde 70 civarında” değerlendirmesinde bulundu.

 

Koçak, ekonomideki krizle birlikte zamların da arttığının altını çizerek, “Zamlar da durulmuyor. Enflasyonist ortamda zamdan kurtulmak mümkün değildir. İğneden ipliğe, elektrikten gaza, şekerden una her şey her gün pahalanıyor. Sadece elektriğe gelen zamda konutta yüzde 33, sanayi ve tarımsal sulamada yüzde 44’ü geçti. Peki, sonuç ne oldu? Olan sadece garip gurebaya oluyor. Başkaları problemlerini bir şekilde çözüyor.

 

İktidar İstanbul’da çılgın projeleri bir tarafa bırakmış değil. Ekonomiyi bu hale getiren, çılgın ve kısa vadede hiçbir katkı yapmayan yatırımlardır. Ama biliyor musunuz ki, İstanbul’da 2017 yılında faturasını ödeyemediği için suyu kesilen konut ve işyeri sayısı 580 bindi. Faturasını ödeyemediği için gazı kesilen işyeri ve konut sayısı 493 bin. Her konutta dört kişi sayarsak 2 buçuk milyonun gazı kesildi. Türkiye’de milyonlarca işyeri, faturalarını ödeyemediği için icralık durumda bulunuyor. Önceden kemer sıkıyordu, şimdi kemeri bırakıp milletin boğazını sıkıyorlar. Nefes almasına izin vermiyorlar” diye eleştirdi.

 

 

Ekonomide ve yaşanan diğer gelişmeleri iktidarın dış güçlere bağladığının altını çizen Koçak, açıklamalarına şöyle devam etti: “İktidar hâlâ gerçeği göremiyor. Oturup düşüneceğine algı operasyonlarının peşinde koşuyor. Nerede bir mesele varsa ‘dış güçlerin oyunudur’ diyerek üstünden atmaya çalışıyor. İktidara bakarsak bütün bu gelişmeler ABD ile yaşadığımız rahip krizinden kaynaklanıyor. Medyanın da büyük bölümünü kontrol ettiği için algı da oluşturuyor. Şu soruyu sormak istiyoruz. Türk Lirası’nın dolara karşı değer kaybetmesi Trump’tan kaynaklanıyorsa, Bulgar Levası, Suriye Riyali, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı hangi sebepten dolayı hâlâ bizim paramız karşısında daha değerli durumda yer alıyor? Bizim paramız bu paralar karşısında neden değer kaybediyor? ABD ile problemimiz var ama bizim bu diğer ülkelerle bir problemimiz yok. Ekonomideki çöküşü dış güçlere bağlamak gerçekleri göz ardı etmektir”

 

Türkiye’nin birçok noktasında ortaya çıkan şarbon hastalığına da değinen Koçak, “Geçen hafta İstanbul ve Ankara’da şarbon skandalı patlak verdi. Türkiye’nin başka yerlerinde benzer hadiseler ortaya çıktı. Medyaya bu yansıtılmıyor. Sivas’ta da ortaya çıktı. Nerede ithal hayvan varsa orada bu endişe var. Bilmek istediğimiz meseleler var. Bu hayvanlar hangi ülkeden getirildi? Kimler tarafından getirildi? Hayvanların sağlığı, kontrolünün, uygun olup olmadığının kimler tarafından denetlenmesi icap ederken denetlenmedi? Denetlenmediği kesin. Amma biz eminiz ki bunların hepsinin denetlendiğine ilişkin raporları da var. Bu sahtekârlığı kim yaptı? Hepsinden hesap sorulması icap eder” dedi.

 

Koçak, yardım kuruluşlarına et ithal izinin Resmî Gazete ’de yayımlandığını belirterek, “20 Ağustos’ta 2018 tarihli Resmî Gazete ’de sessiz sedasız ilginç bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Bu yönetmelikte ‘İstisnai uygulama’ diye bir başlık var.  Özeti şu, insani yardım ve hayır amacıyla faaliyet gösteren dernek ve vakıflar ticari amaç güdülmeksizin koyun, keçi ve sığır cinsi et ithal edebilecek. Yardım kuruluşları et ithal edecek. Tarihte ilk kez böyle bir şey olacak. Yardım kuruluşları ilk kez et ithal edebilecek. Bu tebliğin esas değişikliğin nedeni ne, neden yardım derneklerine et ithal etme yetkisi verme ihtiyacı duyuluyor? ‘Bundan böyle, fakir fukaraya verilecek etler dışarıdan mı gelecek’ sorusu akıllara kazındı. Türkiye’nin bu hale düşmemesi gerekiyordu. Üreticiler büyük sıkıntı çeker. Bu ithalat izinleriyle daha zor duruma düşecektir” dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde Halk Bankası’ndan düşük kurdan satış yapılmasını hatırlatan Koçak, “Halk Bankası’nda düşük kurdan dolar satışı gerçekleşti. Banka yönetimi, bunun bir yazılım hatası olduğunu iddia etti. Biz de bunun böyle olduğuna inanmak istiyoruz. Ama gerçeklerin ne olduğunu da bilmek istiyoruz. Vatandaşın zihninde oluşan şüphelerin tam olarak giderilmesi gerekiyor. Bunun için bağımsız kuruluşlarca denetlenmelidir ve bulgular kamuoyuna açıklanmalıdır. Bu, şeffaf ve dürüst bir şekilde yapılmalıdır. Yalnız Türkiye’deki meseleler maalesef yazılım hatasından kaynaklanmıyor. Türkiye’de bir zihinsel yozlaşma var. Zihinsel hatalardan kaynaklanıyor. Bu hatalı zihniyet yüzünden Halk Bankası hiç halkla ilgilenmiyor. Ziraat Bankası, ziraatla ilgilenen çiftçiyle ilgilenmiyor. Bankalar kuruluş gerekçelerini bütünüyle unuttular” dedi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM