21 Eylül Cumartesi


Teknolojiden faydalanırken sağlığınızdan olmayın

Teknolojiden faydalanırken sağlığınızdan olmayın   Artan teknolojik gelişmeler, internetin her an ve her yerde bizi ekrana bağımlı getirmesi boyun sağlığını...
Bu Haber 19 Temmuz 2018 15:11 Yayınlandı

 

Artan teknolojik gelişmeler, internetin her an ve her yerde bizi ekrana bağımlı getirmesi boyun sağlığını da tehdit eden önemli etkenlerden biri haline geldi. Hem teknolojiden faydalanıp hem de sağlığı korumak giderek zorlaşmakta.

 

Özel Hayat Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hüseyin Çelen, normalde insanların boyunlarının, yandan bakıldığında çukurluğu yüzün baktığı tarafa olan yayvan bir yay şekline sahip olduğunu söyledi.

 

Dr. Çelen, “Tıbbi terminolojide ‘servikal lordoz’ denen bu yapısal pozisyon boynu ve içerdiği birçok kritik ve önemli dokuyu koruyor. Herhangi bir etkene bağlı olarak bu şeklin bozulması birçok yakınmayı da beraberinde getiren boyun problemlerinin oluşumunun başlangıç adımlarıdır” diye konuştu.

 

Uzun süre ekrana ya da sürekli aşağıya bakan insanların boyun açısının bozulduğuna dikkat çeken Dr. Hüseyin Çelen, “Boyun düzleşmesiyle birlikte; boyun ağrısı, sırt ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, tansiyon dengesizliği, göz kararması, kollarda uyuşma ve denge bozukluğu gibi sıkıntılar oluşur. Bu sorunları büyümeden önlem almak çok önemli olsa da mekanik stres ve zorlayıcı faktörleri bir yolla devre dışı bırakmadan çözülme olmayacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

 

Cep telefonunu yukarıda kullanın”

 

 

Omurga sağlığının, vücut sağlığının en temel bileşenlerinden biri olduğunu ve boynun da içerdiği bir çok kritik anatomi yapı nedeniyle, omurga sisteminin en önemli kısmı olduğunu belirten Çelen, boyun sağlığını korumak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor; “Mekanik stresi azaltmak için boynumuzu uzun süreler öne eğmekten kaçınmalıyız. Bilgisayar kullanan kişilerin, monitörü göz hizasının az üstüne alması iyi bir önlemdir. Cep telefonuyla ilgilenirken, ekranı olabildiğince yukarıda tutarak işlerimizi halletmeli, en geç 15 dakikada bir başımızı yukarı kaldırıp tavana bakarak, boyun kaslarını germek ve esnetmek gerekir”

 

Düzenli yüzmek boyun ağrılarını azaltıyor

 

Çelen, yüzükoyun yatmanın ve uzanmanın, omurlara çok fazla yük bindirdiğini ifade ederek, iyi bir istirahat pozisyonunun boyun ağrılarından kaçınmak için önemli olduğunu söyledi. Çelen, “Boyun sağlığını korumaya yardımcı en iyi fiziksel aktivite, su içi egzersizlerdir. Düzenli yüzmek, su içinde kafayı su yüzeyinde tutarak yürüyüş yapmak, sırtüstü ve yüz üstü pozisyonda suda uzanmak uzun dönemde boyun ağrılarını azaltıp, yok edeceği gibi, olası ciddi sorunların oluşmasını da engeller” şeklinde konuştu.

 

Dr. Çelen, başlangıçta önlem alınıp, önemsemeyen bu ağrıların, kişiyi boyun fıtığı ve buna bağlı operasyonlara götürebilecek kadar ilerleyip, kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyecek, yaşam kalitesini düşürecek hastalıklara dönüşebileceğini de sözlerine ekledi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM