18 Haziran Pazartesi


Tek çatı altında olmak istiyorlar!

Tek çatı altında olmak istiyorlar! AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Murat Erol, AK Parti Karacabey İlçe Başkanlığınca düzenlenen Hemşeri Dernekleri Buluşması’nda,...
Bu Haber 16 Haziran 2017 07:50 Yayınlandı

AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Murat Erol, AK Parti Karacabey İlçe Başkanlığınca düzenlenen Hemşeri Dernekleri Buluşması’nda, Karacabey’de bulunan hemşeri dernekleri temsilcileriyle iftarda bir araya geldi.

 

İlçenin en önemli dinamiklerinden olan hemşeri derneklerinin sorunlarını dinleyen ve çözüm için notlar alan Murat Erol, “Sivil toplum kuruluşlarıyla, hemşeri derneklerimizle, vakıflarımızla ve diğer kuruluşlarımızla Karacabey’imizi bir adım daha ileri götürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 

Karacabey’deki hemşeri derneklerinin temsilcileri, AK Parti Karacabey İlçe Başkanlığınca düzenlenen iftarda bir araya geldi. Hemşeri dernekleri buluşmasına, Karacabey Karadenizliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Bektaş, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Musa Öztürk, Karacabey Saadet ve Hamidiye Mahallesini Güzelleştirme ve Romanlar Arası Dayanışma Derneği Başkanı Musa Üzer, Karacabey Kuzey Kafkasya Derneği Başkanı Serkan Kaya, Karacabey Roman Kültürünü Yaşatma ve Eğitim Derneği Erkan Bağlamacı, Karacabey Ordu Aybastılılar Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Kaya, Karacabey Balıkesirliler Derneği Başkanı Musa Altın, Artvin Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mükerrem Yımaz, Bosna Sancak Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Cengiz Coşkun, Balıkesir İli Kepsutlular Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Arif Çetinkaya katıldı.

 

İlçede faaliyetlerini sürdüren 10 hemşeri derneğinin başkan ve yöneticileriyle samimi bir ortamda gerçekleşen buluşmada, başta dernek sorunları olmak üzere, ilçe sorunları ve çözüm önerileri ile dernek temsilcilerinin ortak bir platform kurulması yönündeki düşünceleri gibi konular konuşuldu.

 

 

İlk defa böyle bir toplantı düzenleniyor

 

Karacabey’de faaliyet gösteren dernek yöneticileri toplantıdan duydukları memnuniyeti belirterek, “Karacabey’de ilk kez böyle bir toplantı düzenleniyor. Bu nedenle bizim için çok güzel bir gelişme ve bu toplantıda yer alarak katılıma destek olan tüm derneklere ayrıca teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdiler.

 

Derneklerin de birbirlerini tanıması gerekiyor

 

İftardan önce hemşeri derneklerinin yöneticileriyle kısa bir sohbet gerçekleştiren Murat Erol, “Biz buraya konuşmaya değil dinlemeye geldik. Bizler seçim dönemlerinde sizlere dertlerimizi anlattık ve yeteri kadar konuştuk. Artık söz sizde ve bizler Karacabey’e hizmet etme amacı taşıyan bir parti olarak bugün sizleri dinlemeye ve sorunlarınıza çözüm ortağı olmaya geldik” dedi.

 

Karacabey çok kültürlü bir şehir

 

Kentlerdeki hemşeri gruplarının, kent kültürüyle açıklık derecesinin, kendi aralarında tesis ettikleri iletişim biçimlerine ve mekânlarla kurdukları ilişkiye bağlı olduğunu belirten Murat Erol, “Türkiye’de uzun yıllardan beri devam eden iç göçten Karacabey şehrinin de etkilenmiş olduğunu söyleyebiliriz. Karacabey’in coğrafi ve iklimsel koşulları, ulaşım ağlarındaki konumu, büyüyen sanayisi, Karacabey’in iç göçteki hedef ilçelerden biri olmasının başlıca nedenlerindendir. Özellikle son yıllarda çok yoğun göç alan Karacabey’de, kent nüfusunda belirgin artışlar meydana gelmiştir. Özellikle çevre il ve bölgelerden gelen vatandaşlarımızla birlikte Karacabey çok kültürlü bir şehir özelliği kazanmış ve bunun sonucunda ilçede faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin sayısında bir artış meydana gelmiştir.

 

Hemşeri dernekleri kent bilincinin oluşmasında çok etkili

 

AK Parti olarak bizler sürekli olarak kent yaşamının kalitesini ve kentlerde yaşayan vatandaşlarımızın refahını iyileştirmeye gayret gösteriyoruz. Bu çabamızda en büyük destekçilerimiz siz değerli hemşeri derneklerimiz olmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Hemşeri dernekleri kent konseyinde yer almalı

 

Toplantıda söz alan dernek yöneticilerinin dile getirdiği ortak sorunlardan biri, hemşeri derneklerinin Kent Konseyinde yer almaması. Bursa Kent Konseyi’nin uzun zaman önce hayata geçirdiği ve başarılıyla yürüttüğü bir çalışma olan Hemşeri Dernekleri Çalışma Grubu’nu örnek gösteren Karacabey Hemşeri Dernekleri, bu tür bir projenin Karacabey’de de hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, Murat Erol’dan bunun için bir çalışma başlatmasını talep ettiler.

 

Kent Konseyi’nin çalışmaları arasında kentlilik bilincine ve şehre aidiyete ayrıca önem verildiğini belirten hemşeri dernekleri, birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek için Karacabey Kent Konseyi’nde acilen bir Hemşeri Dernekleri Çalışma Grubu’nun oluşturulması gerektiğini ifade ettiler.

 

 

Ortak bir platforma destek

 

Toplantıda hemşeri derneklerinin ortak sorunları konuşularak çözüm önerileri tartışıldı. Hemşeri derneklerinin karşılaştıkları sorunları çoğu zaman kendi imkanlarıyla çözmeye çalıştığını belirten dernek yöneticileri, daha hızlı ve iyi bir sonuç alınabilmesi için ortak bir platform kurulması gerektiğini ifade ettiler. Tüm derneklerin bir araya gelerek ortak bir platform oluşturmaları ve profesyonel destekle ihtiyaca yönelik çalışmalar yapmaları gerektiğini belirten hemşeri dernekleri, böylece daha verimli çalışmalar yapılabileceğini dile getirdiler.

 

Bazı il ve ilçelerde bu tür bir ihtiyaç sonucunda kurulan hemşeri dernekleri platformlarını örnek gösteren yöneticiler, Karacabey’de de tüm derneklerin birlikte hareket edip karar alabilecekleri bir platform kurulabilmesi için Murat Erol’dan destek istediler.

 

Hemşeri dernekleri tek çatı altında toplansın

 

Hemşeri derneklerinin en önemli sorunları arasında yer alan toplanma yeri eksikliğinden ve etkinlik merkezlerinin azlığından bahseden dernek yöneticileri, diğer bazı il ve ilçelerin bu sorunları tüm dernekleri tek çatı altında toplayarak aştığını ifade ederek, buna benzer bir çalışmanın Karacabey’de de yapılmasını önerdiler.

 

Hemşeri ve soydaş dernekleri arasındaki iletişimin güçlendirilmesi ve kent yararına çalışmalar yapılmasının ancak derneklere tahsis edilecek ortak bir merkez ile mümkün olacağını belirten yöneticiler, Karacabey’de kurulan hemşeri derneklerinin, doğup büyüdükleri kente ait farklı oluşumlar yerine, tek bir çatı altında buluşmasını ve güçlerini birleştirmelerini önerdi.

 

Çevre il ve ilçelerdeki merkezler örnek alınabilir

 

Dernek yöneticilerinin ortak çalışmalar yapabilecekleri bir yer talebi doğrultusunda çevre il ve ilçelerde yapılan sosyal faaliyet merkezlerini örnek göstermeleri ve komşumuz Mustafakemalpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Sosyal Dayanışma Merkezi’ni dile getirmeleri, toplantıda üzerinde detaylıca konuşulan bir diğer önemli konu oldu.

 

Karacabey’de bu tür bir merkezin kurulması için uygun alan ve yerlerin olduğuna dikkat çeken Murat Erol da, “Derneklere ortak çalışmalar yapabilecekleri bir merkezin tahsis edilmesi çok önemli bir konu. Karacabey’de bir Kültür Park ve daha faaliyete geçiremediğimiz 300 dönüm bir başka alan var. Buralarda bu tür bir yapı inşa edilebilir ve derneklerin kullanımı için tahsis edilebilir” dedi.

 

Bu memleket hepimizin

 

Türkiye’nin sahip olduğu güzelliklere ve kültürel çeşitliliğe dikkat çeken Başkan Erol, “Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Boşnağı ve diğer tüm renkleriyle ülkemiz bir kültür mozaiğidir. Sorunlarımız da, dertlerimiz de müşterek. Bu sorunlara önereceğimiz çözümler de müşterek olmalıdır. AK Parti olarak sorunlarınızda da, bu sorunlara çözüm arayışınızda da daima yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM