17 Şubat Pazar


Tatilde çocukları ödevle boğmayın

Tatilde çocukları ödevle boğmayın Karacabey’in yanı sıra ülke genelinde milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği sömestr tatili bugün başlıyor. 2017-2018 eğitim öğretim...
Bu Haber 19 Ocak 2018 06:30 Yayınlandı

Karacabey’in yanı sıra ülke genelinde milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği sömestr tatili bugün başlıyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılı için öğrenciler bugün ilk dönem karnesini alacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; yarıyıl tatilinin 19 Ocak 2018 Cuma tarihinde başlayacağı ve 05 Şubat 2018 Pazartesi günü son bulacağı bildirildi.

 

Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin de, 1. Kanaat Dönemi’ni değerlendirdi. Dingin, iyi ve kötü gelen karne karşısında ebeveynlerin nasıl tutum sergilemesi gerektiğine dair detaylı bir açıklamada bulundu.

 

Öğretmen, veli ve öğrenciler seslenen Dingin, şu açıklamalarda bulundu; “Bugün 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının birinci kanaat dönemini tamamlamış bulunacağız. Başarılı bir kanaat dönemi geçirmemizdeki en büyük katkı hiç şüphesiz ki öğretmenlerimize, okul idarecilerimize ve saygıdeğer velilerimize aittir. Bunun yanında bu amaç uğruna insan yetiştirme sevdamıza ortak olup, bizlere yol arkadaşlığı yapan tüm özel ve resmi okul ve kurumlarımız ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına aynı zamanda basınımıza ve tüm sivil toplum örgütlerine de teşekkür ediyorum.

 

Yaklaşık 14 bin öğrencimiz karne heyecanı yaşayacak. Kimileri emeğinin karşılığını alacak, sevinecek; kimileri alamadığını sanacak üzülecek ama karne hiçbir zaman hayatın sonu değil çünkü karne amaç değil araçtır. Sevgili öğrenciler unutmayınız ki o karneler aynı zamanda ailelerinizin ve öğretmenlerinizin de karneleridir. Bu durumu birlikte başarmışızdır ya da birlikte başaramamışızdır.

 

 

Sevgili öğrenciler, ancak şunu da belirtmek isterim ki, sizlere sizin kadar keşke bizler, öğretmenleriniz, anne babalarınız faydalı olabilsek. Sizlerin azim ve kararlılığınız yanında bizlerin çabası her zaman daha anlamsız kalacaktır. Hayat kendi hayatınız, neticede hiç kimse başkasının hayatını yaşayamıyor. Hayatınızın kendi ellerinizde şekilleneceğini hiçbir zaman unutmayınız. Bizler her şeyden önce sizlerin milli ve manevi değerlere bağlı, vatan ve millet sevdasıyla yetişen, araştıran, sorgulayan ve ahlaklı iyi birer birey ve iyi bir vatandaş olarak yetişmenizi önemsiyoruz.

 

Bu kutlu insan yetiştirme sevdasında üçgenin üçayağını oluşturan öğretmen, öğrenci ve velidir. Öncelikle bu üçayağın da sağlam olması gerekir. Başarı ya da başarısızlık sadece öğretmenle olmaz, sadece öğrenciyle olmaz, sadece veli ile de olmaz. Bizlerin varlığı diğer paydaşlarımızın varlığıyla gerçek anlamını kazanacaktır. Bizler başarılarımızı ve yaptıklarımızı paydaşlarımızda başaramadıklarımızı ve yapamadıklarımızı ise kendimizde arıyoruz. Çünkü başarının ben kelimesinde değil biz kelimesinde gizli olduğunu biliyoruz.

 

Değerli meslektaşlarım, kıymetli veliler; öğrencilerimiz, çocuklarımız bizim yarınlarımızdır. Toplumdaki en güzel resmimiz, yarınlara bırakabileceğimiz en güzel mirasımızdır. Gelin hep birlikte yarınlara güzel bir miras bırakalım. Onlara kızmak, kırmak yerine anlamaya çalışalım. Eksikliklerini görmekten ziyade göstermeye çalışalım, onlara nasihat etmek yerine örnek olalım. Öğrencilerimize, kendi çocuğumuza nasıl davranıyorsak ve onlara nasıl davranılmasını istiyorsak öyle davranalım.

 

Öğrencilerimizi tatilde ödevlerle boğmayalım. Hele hele normal zamanlarda bile kontrol edemediğimiz ve değerlendiremediğimiz hiçbir ödevi öğrencilerimize vermeyelim. Mesleğimizdeki gerçek ölçünün bu olduğuna inanıyor ve hiçbir zaman anne baba olunca çocukluğumuzu, yaşlanınca gençliğimizi, öğretmen olunca da öğrenciliğimizi unutmamamız gerekiyor. Sağlıklı ve mutlu bir ara tatil dönemi geçirmenizi diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM