21 Mayıs Salı;


Tarım Lisesi ekonomiye güç katacak

Tarım Lisesi ekonomiye güç katacak   Harmanlı Mahallesi’nde hizmete giren “Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” törenle açıldı.  ...
Bu Haber 25 Eylül 2018 07:10 Yayınlandı

 

Harmanlı Mahallesi’nde hizmete giren “Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” törenle açıldı.

 

Bursa Valiliği, Ticaret Borsası ve Karacabey Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Harmanlı Mahallesi’ne inşa edilen “Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açıldı. Harmanlı Mahallesi’nde öğrenci sayısının 10’un altına inmesi sebebiyle 2014 yılında eğitim öğretime kapatılan okul binası onarılarak 24 derslikli, 800 öğrenci kapasiteli olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında hizmete girdi.

 

Açılış törenine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ile Mustafa Esgin, Karacabey Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Harmanlı Mahalle Muhtarı Erdem Çolak ve davetliler katıldı.

 

 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimle ilgili söyleyecek çok şey olduğunu söyledi.

 

Eğitime 2002 yılında ayrılan payın 10 milyar lira olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bugün ise 140 milyar lira, yani 14 katı. Türkiye büyüdükçe, geliştikçe, güçlendikçe, atılımlarını güçlendirdikçe her alanda yatırımlarını sürdürmeye devam edecek” diye konuştu.

 

Türkiye’de 2002 yılından sonra bir paradigma değişikliği yaşandığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Biz, ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dedik. Gerçekten de artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Karacabey, verimli topraklarıyla adeta bir tarım deposudur. Bursa’nın gurur kaynağı ve kavşak noktasıdır. Sadece toprağından yetişen ürünleriyle değil, yanı sıra bu ürünlerine sağladığı yan sanayiyle de Türkiye’nin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bir ilçemizdir. Bu noktada biz siyasetçiler olarak bütün desteğimizi, katkımızı ilçeye sunmaya devam edeceğiz”

 

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Karacabey’in verimli tarım arazilerinde dört mevsim tarım yapılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

“Karacabey, tarımın dışında müthiş bir sanayi hamlesi ile gelişmeye devam eden bir ilçe. Bugün Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firmasından 14’ünün bulunduğu bir yer. Vergi rekortmenleri Bursa genelindeki listede, gelir ve kurumlar vergisinde iki tane Karacabeyli var. Bu da Karacabey’in ekonomisini ve gücünü gösteriyor. Önümüzdeki dönemde tarım ve hayvancılık, her zaman bir numaralı sektör olacak. Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yetişecek gençlerimiz de ekonomiye katkı sağlayacaktır”

 

 

Belediye Başkanı Ali Özkan ise, “Hamdolsun bunun somut örneklerini hep beraber görüyoruz. Hep beraber gerçekleştiriyoruz. Bu okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkeler arası, devletlerarası bir yarış var. Bu yarışta en büyük avantajımız genç ve dinamik nüfusumuz. Ama bu genç ve dinamik nüfusumuzu çağın gereklerine uygun bir eğitim modeli ile teçhiz etmeliyiz.

 

Hem teorik, hem pratik eğitim vermesi maksadıyla atılan bu adım Türkiye için belki küçük ama Karacabey için büyük bir adım olacak. Bu okulun yenilenmesi aranan eleman ihtiyacını karşılama noktasında büyük bir açığı kapatacak. TEKNOSAB projesi 81 bin 700 olan nüfusa sahip Karacabey’in tam iki katı 150 bin kişiye istihdam ön görüyor. Büyük Karacabey’i gerçekleştirmek için eğitim modelimizi buna göre kurgulamamız, buna göre formatlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından 24 derslikli, 800 öğrenci kapasiteli okulun açılış kurdelesi kesildi.

 

CHP’liler terk etti!

 

 

Öte yandan, açılış törenine gelen CHP İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi’nin, yaklaşık yarım saat ayakta durduktan sonra kendisine, ‘Size yer ayrılmadı’ dendiği iddiasıyla, KTSO Başkanı Naci Güncü ve KTB Başkanı Murad Bertan’a tepki göstererek CHP’li yöneticilerle birlikte tören alanından ayrıldığı öğrenildi.

 

CHP İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi’nin, bu yaşanan olaya çok üzüldüğü öğrenilirken, yanında bulunan partililere, bundan sonra KTSO Başkanı Naci Güncü ve KTB Başkanı Murad Bertan’ın hiçbir davetine katılmayacaklarını söylediği iddia edildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM