21 Mayıs Salı;


Sorun soğanlar değil ülkeyi soyanlar!

Sorun soğanlar değil ülkeyi soyanlar!   Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Zeynel Abiden Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde...
Bu Haber 4 Aralık 2018 06:30 Yayınlandı

 

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Zeynel Abiden Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

İlk olarak gündemdeki dış politika gelişmelerine değinen Başkan Koçak şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere Ukrayna ve Rusya arasında uzun zamandır ciddi bir kriz söz konusu. Bu kriz geçtiğimiz Pazar günü tekrar gün yüzüne çıktı. Biz ister İslam ülkesi olsun ister olmasın bütün insanlığın sorunları ile ilgileniyoruz. Bugün coğrafyamız özellikle de İslam ülkeleri ne yazık ki savaşların kıskacında ciddi bir kargaşa ile karşı karşıyadır. Bölgemizde savaş ve çatışmanın yayılması bu coğrafyanın asil unsurları için kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyecektir. Biz ister Suriye, ister Irak, ister Yemen, ister Ukrayna olsun yeryüzünde yaşanan bütün çatışma ve savaşların son bulmasını temenni ediyoruz”

 

Son günlerde gündemden bir türlü düşmeyen soğan fiyatlarıyla ilgili olarak Koçak, “Malumunuz olduğu üzere geçen hafta iktidar ekonomiyi düzeltmek için son derece önemli bir karar aldı. Ekonomimize zarar veren ne kadar ‘soğan lobisi’ varsa diz çöktürmek için kolları sıvadı. Depo depo soğan stoku arıyorlar. Üreticinin kış ayı için sakladığı bir kamyon dahi gelmeyecek soğanı stokçulara ağır darbe diye millete anlatıyorlar.

 

 

Neymiş 30 ton soğan ele geçirmişler, bugün 30 ton soğanın en iyi ihtimalle ederi 150 bin liradır. Bugün Türkiye’nin sadece 2018 yılında ödenecek olan dış borç faizi 9 milyar dolardır. 2017 bütçesinde faize ayrılan miktar 57,5 milyar liradır. Çok açık ve net bir biçimde ifade etmek istiyorum. Bugün Türkiye’nin problemi soğanlar değil, Türkiye’yi soyanlardır. Bugün Türkiye’nin problemi depocular değil, repoculardır. Yetkililer üreticimizi töhmet altında bırakıp üç kuruşluk malına göz dikeceğine, Çukurambar’da kurulmuş komisyoncuların peşine düşmeleri daha isabetli olur” dedi.

 

Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir trajediye dönüştüğünü belirten Koçak, “Stokçuluk bahanesi ile hal esnafının depolarını basacağız diyen iktidara sormak istiyorum; Belediyelerde ve kamu kurumlarında ihalelerde yolsuzluk yapanları da israf edenleri de aynı şekilde denetleyecek mi? Yoksa yolsuzlukları belgeleyenleri görevden almaya devam mı edecek? Bu yapılan stokçuluk mücadelesi fiyatları düşürmek için mi? Yoksa tarımda ithalatın üstünü örtmek için mi? Enflasyonu düşürmek için rapor yayınlayanı görevden alıyorlar. Ürünlerin fiyatını düşürmek için üreticinin boğazına sıkıyorlar. Türkiye bu zihniyet ile daha fazla idare edilemez. Esnafımızın ve üreticimizin içine düştüğü durum ne yazık ki tam manasıyla Mahzuni Şerif’in dediği gibidir; Yoksulun sırtından doyan doyana, bunu gören yürek nasıl dayana, yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bilmem söylesem mi söylemesem mi” diyerek ülkenin halini gözler önüne serdi.

 

Çiftçi, sanayici ve işçinin kan ağladığını belirten Başkan Koçak, şunları kaydetti: “İnsanlarımız ay sonunu getiremiyor. Önümüzdeki günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Biz şimdiden uyarılarımızı yapmak istiyoruz. Bugün Türkiye’de yoksulluk sınırı 6 bin 328 TL, açlık sınırı ise 1.972 TL’dir. Asgari ücret ile bu rakamlar arasındaki makas her geçen gün artmaktadır. Bizim bu konudaki önerimiz, asgari ücrete enflasyon oranınca zam yapılması ve asgari ücretten vergi alınmamasıdır. Unutulmamalı ki, göstermelik zamlar bugün insanımızın derdine derman olmayacaktır. Öte yandan Türkiye’de adalet ciddi manada zedelendi. Daha önce defalarca dile getirdik. Adalet devletin temelidir, adalet olmadan olmaz”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM