21 Eylül Cuma


Soğandan sonra sıra ‘Mihaliç Peyniri’nde

Soğandan sonra sıra ‘Mihaliç Peyniri’nde Karacabey Ticaret Borsası, Karacabey Soğanı’ndan sonra şimdide Mihaliç Peyniri için de coğrafi işaret bekliyor.   Aralarında...
Bu Haber 10 Ekim 2017 07:45 Yayınlandı

Karacabey Ticaret Borsası, Karacabey Soğanı’ndan sonra şimdide Mihaliç Peyniri için de coğrafi işaret bekliyor.

 

Aralarında Karacabey Soğanı, İnegöl Köfte, Gedelek Turşusu’nun da bulunduğu 5 ürününe coğrafi işaret alan Bursa; Karacabey Mihaliç Peyniri, Deveci Armudu, Müşküle Üzümü, Bursa Kestanesi, Uludağ Çileği, Kestane Şekeri, İskender Kebap, Bursa İpeği gibi 20 ürün için de coğrafi işaret almaya hazırlanıyor.

 

Ülke genelinde tescilli coğrafi işaret almış 210 ürün bulunurken, 397 ürün de coğrafi işaret bekliyor. Yerel ekonominin güçlenmesi ve Türkiye’ye ait ürünlerin dünya çapında markalaşmasını sağlayan coğrafi işaret çalışmalarında Bursa ise Karacabey Soğanı, İnegöl Köfte, İznik Çinisi, Gemlik Zeytini, Orhangazi Gedelek Turşusu, Gemlik Atının coğrafi işaretine sahip.

 

Sahip olduğu verimli toprakları ile Türk tarımında kayda değer bir payı bulunan Bursa’nın Karacabey Mihaliç Peyniri, Bursa Siyahı İnciri, Aksu Pembesi (Ahududu), Baharatlık Acı Biber, Kaypa Biber, Deveci Armudu, Müşküle Üzümü, Böğürtlen, Bursa Kestanesi, Uludağ Çileği, Bursa Şeftalisi ve Cantık, Pideli Köfte, Kestane Şekeri, İskender Kebap, Hurma Tatlısı, Kemalpaşa Tatlısı, Bursa İpeği, Bursa Bıçağı, Bursa Havlusu ürünleri için de coğrafi işaret çalışmaları devam ediyor.

 

Coğrafi işaret alarak marka haline gelen ürünler hem üretici gelirine hem kırsal turizme katkı sağlıyor. Ürün duyuldukça ve yaygınlaştıkça o bölgenin ziyaretçi sayısı artarken, bölgenin doğal kaynak gibi güçlü yönleri de keşfedilip değerlendiriliyor. Bunların yanı sıra isim hakkını almış o özel ürün eş değerine kıyasla 2 katı civarında daha pahalıya satılıyor. Yerelin özel ürünlerinin markalaşması demek, katma değerinin artması demek. Üretici, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu konudaki teşvik ve desteklerini artırmasını istiyor.

 

Sırada Mihaliç Peyniri var

 

 

Türkiye çapında, doğal değerlerin korunması açısından Karacabey Ticaret Borsası’nın bu başarısı örnek girişim olarak kabul edildi. KTB Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ülkemizin en değerli tarım alanlarından biri olan ilçemizin adıyla tarımsal ürün ortamında sürekli aranan, sağlıklı kuru soğanımızın diğer il ve ilçeler tarafından sahiplenilmesinin önüne geçtik. Soğanımıza sahip çıktık. Bundan böyle kuru soğanımız, kendisine verilen logo dışında aynı isimle satılamayacak. Şimdi sıra Mihaliç Peynirimizin tescilini yaptırmaya geldi. Bu konuda da gerekli çalışmaları tamamladık” diye konuştu.

 

İmralı, Kantartopu ve İmralı Kırması adıyla piyasada bulunan her üç cinsi de tescil edilerek, logo ile satışına izin verilen Karacabey Soğanı’nı korumak amacıyla KTB tarafından bir denetim kurulu oluşturulması ve ünlü ürünün ekimine özen gösterilmesi sağlanacak. KTB’ye bu doğrultuda gerekli yetkiler verildiği belirtildi.

 

Tarım ilçesi Karacabey’de sevinçle karşılanan tescil işlemine göre, değerli ürünü satmak isteyenler KTB’ye başvurup, logo temin edecekler. Tescil adının haksız kullananlar hakkında yasal işlemlerin yapılacağını kaydeden KTB Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, ilçenin değerlerini koruma konusunda kendilerini görevli kabul ettiklerini belirterek, görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi;

 

“Hepimiz Karacabey evladıyız. Biliyoruz ki, sahiplenmemiz gereken doğal değerlerimiz var. Bunların başında elbette önce kuru soğanımız gelmekte, bunu da Mihaliç Peyniri ve diğerleri izlemektedir. Kurum olarak yaptığımız girişim sonucunda, kuru soğanımızın diğer il ve ilçeler tarafından sahiplenilmesinin önüne geçtik. Tarımda bir marka durumundaki Karacabey’in hiçbir değerini başkalarına kaptırmayı düşünemeyiz. Soğanımızla ilgili süreç tamamlandı. Şimdi sırada Mihaliç Peynirimiz var. Onu da hak ettiği şekilde tescilli düzeye getireceğiz. Mihaliç türü peynir üretenler kim ve nerede olursa olsun, ürünün üzerine Mihaliç (Karacabey) Peyniri diye yazmak zorunda kalacaklar. Yaptıklarımız ilçemizin değerlerine bir nebze olsun katkıda bulunmaktır. İlçemize hangi yönüyle hizmet edecek isek, onu yerine getirmeyi kendimize görev biliyoruz”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM