18 Şubat Pazartesi


Siyasi ve bürokratlar utanın!

Siyasi ve bürokratlar utanın! Mevcut personelle iş görebilecek olan ve kadınlarda meme kanserinde erken tanıya olanak sağlayacak mamografi cihazının yıllardır...
Bu Haber 3 Kasım 2017 08:00 Yayınlandı

Mevcut personelle iş görebilecek olan ve kadınlarda meme kanserinde erken tanıya olanak sağlayacak mamografi cihazının yıllardır alınmadığı Karacabey Devlet Hastanesi, bahçesine kurduğu ‘Mobil Mamografi Tırı’ ile kadınlara yönelik kanser taraması hizmeti veriyor.

 

En gelişmiş teknolojiye sahip olanının fiyatı 600 bin lira olan ve ekstradan personel ihtiyacı bulunmayan, hastanede bulunan mevcut personelle iş görebilecek olmasına karşın, iş bilmez siyasi ve bürokratlar yüzünden yıllardır Karacabey Devlet Hastanesi’ne kazandırılmayan mamografi cihazı, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü girişimleri ve Karacabey Belediyesi desteğiyle mobil olarak, bir ay boyunca Karacabeyli bayanlara hizmet verecek.

 

Dün Karacabey Devlet Hastanesi bahçesinde ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ sloganıyla hizmete giren ve Kasım ayı boyunca kadınlara ücretsiz hizmet verecek olan ‘Mobil Mamografi Tırı’nda tüm kadınlar ücretsiz olarak test yaptırabilecek.

 

Mobil Mamografi Tırı, 30-65 yaş arası kadınlarda rahim ağzı kanseri taraması, 40-69 yaş arası kadınlarda ise meme kanseri taraması yapacak.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan sağlık yetkilileri, erken teşhisin hayat kurtardığını belirterek Karacabey’deki tüm kadınları ücretsiz olarak test yaptırmaya davet ettiklerini belirtti.

Yetkililer, “Sadece kimliğinizle tırımıza gelerek 15 dakika içinde bu testleri yaptırabiliyorsunuz. 1 hafta içinde ise size ulaşıp test sonuçlarını bildiriyoruz” dediler.

 

Öte yandan, Devlet Hastanesi bahçesine kurulan ‘Mobil Mamografi Tırı’na, Karacabey Belediyesi tarafından Heykel’den ve talep gelen köylerden ücretsiz araç kaldırılacağı da belirtildi.

 

 

Bu arada, Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde olan fakat Karacabey Devlet Hastanesi’ne bir türlü alınmayan yada aldırılmayan mamografi cihazının, mobil olarak hizmet vereceğini öğrenen Karacabeyli bayanlarda, “Bu konuda bir ihtiyaç olduğunda bizi Mustafakemalpaşa’ya gönderiyorlar. Normalde tüm bayanların bu cihaza düzenli olarak zaman zaman girmesi gerekiyor ama hastanemizde olmadığı için çoğu bayan bunu boşluyor. Sonuçta herkesin altında arabası yok yada o an Mustafakemalpaşa’ya gidebilecek durumu yok. Bayanlar olarak bir aylığına da olsa bu hizmeti bize sunan herkese teşekkür ediyoruz ama bu cihazı Karacabey Devlet Hastanesi’ne kazandırmayanlara da yazıklar olsun diyoruz” şeklinde konuştular.

Alper Tunalı

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM