23 Nisan Salı;


Siyasi kulisler Ali Özkan diyor!

Siyasi kulisler Ali Özkan diyor!   Yaklaşan yerel seçimler öncesi Karacabey’de siyasi partilerin belediye başkan aday adayları netleşmeye başlarken, bu aday...
Bu Haber 30 Kasım 2018 07:00 Yayınlandı

 

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Karacabey’de siyasi partilerin belediye başkan aday adayları netleşmeye başlarken, bu aday adayları üstünden yapılan siyasi kulislerde Ali Özkan ismi ön plana çıkıyor.

 

İlk aday adaylığı kulislerinin yaşandığı CHP’de birçok isim telaffuz edilse de, kısa süre içinde Murat Tanrıverdi, CHP’nin Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmıştı.

 

Ardından MHP’de Hüseyin Erol aday adaylığı için başvurmuştu. Ve şuan MHP’de başka aday adayı olmadığı için Erol’un adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

 

AK Parti’de ise ilk aday adayı Zeki Demir olmuştu. Ardından Murat Erol, ‘bende varım’ diyerek aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu. Mevcut Belediye Başkanı Ali Özkan ve diğer aday adayları Zeki Demir ile Murat Erol, daha sonra temayüle giden AK Parti’de delegeler tarafından oylandı.

 

Temayül sonrası siyasi kulislerde, Ali Özkan’ın önde olduğu ve AK Parti Belediye Başkan Adayının yeniden Ali Özkan olacağı konuşuldu.

 

 

Son olarak ise İYİ Parti’de başlayan aday adaylığı başvuru süresinde, başı çeken isim Hüsnü Doğruoğlu oldu. Önceki gün ilçe teşkilatına belediye başkan aday adaylığı başvurusunda bulunan Doğruoğlu, İYİ Parti’nin ilk aday adayı oldu.

 

Öte yandan, siyasi kulislerde konuşulan diğer bir konu ise, ismi önce CHP ile anılan ardından İYİ Parti ile devam eden Ergün Koç oldu. Ergün Koç’un, kısa süre içinde İYİ Parti’ye belediye başkan aday adaylığı müracaatında bulunacağı iddia edilirken, Genel Merkezin Doğruoğlu ve Koç arasında nasıl bir karar vereceği ise merak konusu oldu.

 

Tüm bu gelişmeler sonrası Karacabey’de siyasi kulisler hareketlenmeye devam ederken, şu anki aday ve aday adayları arasında en şanslı ismin Ali Özkan olduğu konuşulmaya başlandı. Her ne kadar daha AK Parti’de Ali Özkan’ın ismi aday olarak netlik kazanmasa da, kulislerde Özkan’ın büyük oranla tekrar aday olacağı konuşuluyor.

 

AK Parti

 

 

AK Parti’de şuan 3 aday adayı olmasına rağmen Ali Özkan’a kesin gözüyle bakılıyor. Bu arada siyasi kulislerde özellikle parti içinde Özkan’a tepki olduğu iddia edilse de, AK Parti’de her seçim öncesi çıkan bu söylentilere rağmen AK parti seçmeni, yine gidip oyunu kendi adayından yana kullanıyor. Yani Özkan’a ne kadar tepki var denilse de aday olması halinde, yine AK Partililerin oylarını alacağı ortada.

 

CHP

 

 

CHP’de ise işler biraz farklı. Mevcut ilçe teşkilatının adaylık konusunda Ergün Koç’u istediği iddiası sonrası Genel Merkez tarafından aday olarak Murat Tanrıverdi’nin belirlenmesi, tabanda biraz sıkıntı yaratmış olsa gerek. Tavrıverdi’nin, daha önce Sinan Çiftçi ile yaşadığı sorunlar yüzünden ilçe başkanlığını bıraktığı konuşulurken, ardından ilçe başkanlığına Ayfer Şahin Çiftçi’nin gelmesi ve Tanrıverdi’nin başkan adayı ilan edilmesi, “CHP’de nasıl bir seçim süreci yaşanacak” sorusunun sorulmasına enden oluyor.

 

Öte yandan, siyasi kulislerde konuşulan “Ergün Koç İYİ Parti’nin adayı olacak” söylentilerinin gerçeğe dönüşmesi halinde de, Koç’u CHP’nin adayı görmek isteyen bazı CHP’lilerin oylarını Ergün Koç’tan yana kullanacakları iddia edildi.

 

MHP

 

 

MHP’nin aday adayı Hüseyin Erol, başka aday adayı çıkacak gibi görünmediği için aday olarak kabul edilse de, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AKP ile yaptığı ittifak yüzünden pek şanslı görünmüyor.

 

Cumhur ittifakı ile bölünen MHP’de seçim sonrası ittifakın bittiği, sonrada yine ittifaka devam söylemleri MHP’lileri kızdırırken, siyasi kulislerde, Bahçeli’ye kızan MHP’lilerin tepki olarak oylarını İYİ Parti yada AK Parti’den yana kullanacakları belirtiliyor. Hal böyle olunca da, şansı olmadığı söylenen Ali Özkan’a bir destekte MHP’den gelmiş olacak.

 

İYİ Parti

 

 

İYİ Parti’de şuana kadar tek aday adayı Hüsnü Doğruoğlu oldu. Siyasi kulislerde, İYİ Parti Genel Merkezi’nin aday olarak Ergün Koç’u göstereceği konuşulurken Hüsnü Doğruoğlu’nun aday adaylık başvurusunda bulunması, İYİ Parti’de adaylık sürecinin bir hayli hareketli geçeceğinin işareti oldu.

 

Bahçeli’ye kızan MHP’lilerin oylarını alması beklenen İYİ Parti’de aday olması halinde Hüsnü Doğruoğlu’nun yada Ergün Koç’un bu oyların ne kadarını alabileceği ise merak konusu oldu.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM