23 Mayıs Perşembe


Senede bir gün

Senede bir gün ” Takip okurlarım, artık 23 Nisan tarihlerinde devlet büyüklerinin makamlarına çocukların oturması uygulaması da tarihe gömüldü. Nostalji olarak...
Bu Haber 12 Nisan 2013 09:10 Yayınlandı


Takip okurlarım, artık 23 Nisan tarihlerinde devlet büyüklerinin makamlarına çocukların oturması uygulaması da tarihe gömüldü. Nostalji olarak kalacak beyinlerimizde. Bir güzel gelenekti. Ayrı bir heyecanı vardı. Bekleyişti. Yok oldu. Yok ettiler! Sağ olsunlar!

 

Tabi tüm bunlara bir kılıf lazımdı. O kılıfı da buldular. Ama şimdiki bulunan gerekçe oldukça komik. Daha önce ‘resmi bayramlar faşist düzeni andırıyor’ diye törenleri kaldırmıştınız. Neymiş efendim öğrenciler ip gibi sıraya giriyormuş. Çocukları dizmekle bu iş olmazmış gibi gerekçelerle bir geleneği yok etmiştiniz.

 

Yazarınız olarak aklıma gelmiyor değil. Falanca bakan bir vilayete açılışa gelince bu çocuklar ip gibi dizilmiyorlar mı? Yağmur altında bekletmiyor musunuz? Bayraklar ellerinde caddelerde sıralanmıyorlar mı? İleri demokrasi adına milli gelenekler birer birer yok ediliyor.

 

Yukarıda yazmıştım 23 Nisan uygulamasının kaldırılma gerekçesinin çok komik olduğunu. İşte kocaman büyüklerimizin bu uygulamayı kaldırma sebebi.

 

‘’Öğrencilerin bu makam koltuklarına oturması uygulaması çocuklar arasında olumsuz bir rekabete dönüşüyor. Ayrıca strese neden oluyor’’

 

Eskiden olsa buna Kadir bile inanmaz derdik. Artık oda inanır. Aslında kargalar bile bu kılıfa güler diyeceğim ama kargalara ayıp olacak. Zaten öğrenciler birer yarış atı olmuş. Her çocuk birer test çözme manyağı haline getirilmiş. Eğitim sisteminin cılkı çıkmış. Gerçekleşen sınavlara öğrencilerin güveni kalmamış. Tüm bunlarda ergenler strese girmiyor da, makam koltuklarına oturma sırasında mı strese girecek.

 

Madem öğrenciler bu kadar düşünülüyor. Öyleyse koca koca bakanlar gelince bu öğrencileri de ip gibi sıraya dizmeyin de görelim bizde. Bu uygulamayı da kaldırın görelim hep birlikte. Ama nerde. Nasıl olsa bir güzel uygulamaya da güzel bir kılıf bulundu ya..! Çocuklar gibi şensinizdir artık. Bir sonraki hafta görüşmek dileğiyle şen kalın…




© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM