23 Ağustos Cuma


Rektörler bu kafadaysa işimiz zor

Rektörler bu kafadaysa işimiz zor   Saadet Partisi (SP) Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme dair önemli...
Bu Haber 5 Kasım 2018 14:50 Yayınlandı

 

Saadet Partisi (SP) Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme dair önemli konularda açıklamalarda bulundu.

 

Koçak, açıklamasına Tunceli’de donarak şehit düşen iki askere rahmet, yakınlarına ise başsağlığı dileyerek başlarken, ABD’deki sinagoga yapılan saldırıyı da sert bir dille eleştirdi.

 

Koçak, ibadethanelere yapılan saldırıları hangi din olursa olsun kesinlikle karşı olduklarını belirterek, “Hangi dine, hangi ırka, hangi mezhebe mensup olursa olsun sivillere yönelik bu tür terör saldırılarının karşısında olmaya devam edeceğiz. Sinagoga yapılan saldırıyı nasıl kınıyorsak geçmişte camilere yapılan saldırıları da aynı şekilde kınıyoruz. Bütün insanları bu noktada hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Bir diğer üzücü hadise ise Endonezya’da yaşandı. Endonezya’da düşen uçakta hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor, Endonezya halkına baş sağlığı diliyoruz” dedi.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik eden ve 29 Ekim resepsiyonunun İstanbul’da yapılması tartışmalarına da değinen Koçak, şöyle devam etti: “Muhalefet ve iktidar arasında konu ile alakalı sert tartışmalar yaşanmaktadır. Türkiye’nin gerçek gündemini konuşmamak hem ülkemizi hem geleceğimizi yıpratmaktadır. Bunu unutmayalım. Türkiye ekonomiden adalete, eğitimden dış politikaya her konuda büyük sorunlarla karşı karşıyadır. İnsanımız geçim sıkıntısına düşmüş, gelecek ayın hesabını yapmaktadır. Bunların tartışılmasını istemeyen iktidar büyük bir maharetle adeta her hafta yeni bir tartışma konusu ortaya atmaktadır. Ne yazık ki bu oyuna muhalefet partilerimiz de gelmektedir. Biz özellikle siyasi partilerimizin ülkenin temel problemleri üzerinde kafa yormalarını istiyoruz. Yoksa resepsiyon İstanbul’da mı oldu başka yerde mi oldu? Eğer konu bulmaya çalışsak Türkiye’nin gündemi ile ilgisi olmayan tonlarca konu bulabilmek mümkün”

 

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ın “İslami olarak Cumhurbaşkanı’na itaat etmek farzdır” sözleri ile ilgili olarak konuşan Koçak, “Bildiğiniz gibi neyin haram neyin helal olduğu fetvasını ilahiyatçılar verir. Öncelikle rektöre sormak lazım; nereden aldınız fetvasını? Eğer Türkiye’deki rektörler bu kafadaysa Türkiye’nin eğitim anlamında kalkınması mümkün görünmüyor” diyerek tepkisini gösterdi.

 

Eğitim sisteminin sonucu olarak ne yazık ki yetişmiş, yetenekli gençlerin yurtdışına göç ettiğinin altını da çizen Koçak, açıklamasına şöyle devam etti: “TÜİK’in son verilerine göre geçtiğimiz yıl (2017) yurt dışına göç eden vatandaşların sayısı yüzde 42 artışla 250 bini geçti. Bu hakikaten hükümeti telaşlandırmalı. Çünkü bunun sebebini bulamadan Türkiye’ye kimseyi getiremezler.  Türkiye şu anda çok ciddi bir beyin göçü ile karşı karşıyadır.  Teknoloji, sanayi, tıp, sanat, aklınıza gelebilecek her türlü alanda bu ülkenin nitelikli insana ihtiyacı var. Ancak bu insanlar birer birer başka ülkelerin yolunu tutuyorlar.

 

 

Neden mi? Adalete güven yitirildi, adalete güven olmayan bir ortamda insanlar bulunmak istemez. Liyakat yok oldu, torpil olmadan hiçbir iş halledilemez hale geldi. Üretime yönelik yatırımlar olmaz ve fabrikalar kapanırsa elbette beyin göçü olur”

 

Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında da eğitimden farklı olmadığına vurgu yapan Koçak, “Türkiye bu yıl ‘Dünya Basın Özgürlüğü’ sıralamasında Hindistan, Güney Afrika, Endonezya, Nijerya gibi ülkelerin ardından 157. Sırada. Şimdi iktidar ‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diyor ama görünen o ki pek çok konuda Afrika ülkelerinden de gerideyiz.  Hal böyle iken ‘Avrupa bizi niye kıskansın?’

 

‘Parmakla gösterilen bir ülke olduk’ diyorlar. Hakikaten de parmakla gösterilecek haldeyiz. Bazen kötü örnekler de parmakla gösterilir çünkü bunu bilmek lazım. Ne yazık ki Türkiye eğitimde, basın özgürlüğünde alt sıralarda yer alıyor. Demokrasinin yalnızca seçim günü sandığa gidip oy vermek olmadığını hükümetin bilmesini istiyoruz. Yöneticileri hesap vermeyen bir toplum refah toplumu olamaz. Hükümetin bunu da görmesi gerekir.  Bugün ne yazık ki medya bir baskı altındadır. Bazen zam haberini yabancı haber ajanslarından duyduğumuz bile oluyor” dedi.

 

Açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Koçak, “İstanbul Havalimanı güzel bir eser. Transit yolcu taşımanın merkezi olacağı ifade ediliyor. Bu önemli ve büyük proje, bu havalimanında yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin görmezden gelinmesine sebep olmamalıdır. Mesela proje ne getirdi ne götürdü? Bunların anlatılması ve bilinmesi lazım. Ne yazık ki iktidar bazı konularda ketum davranıyor. Örneğin, havalimanının 12 yıllık dış hat yolcu geliri için Sayın Cumhurbaşkanı 342 milyon Avro garanti verildiğini belirtti. Fakat Sayıştay 2016 raporunda 12 yıllık garanti miktarı 6,3 milyar Avro olarak görülmektedir. Bu kümülatif mi, yıllık mı? Bunun mutlaka açığa kavuşturulması lazım. Arada bu kadar farkın olmaması gerekir. Buradaki çelişkinin ortaya konulması ve açıklığa kavuşturulması lazım” şeklinde konuştu.

 

Geçtiğimiz hafta açıklanan ‘Eğitim Vizyonu’ ve milli eğitim sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Koçak, “Eğitim sistemi Türkiye’nin en önemli konularından birisi ve ne yazık ki kanayan bir yara haline gelmiştir. OECD ülkeleri arasında, devletin eğitim kurumlarına öğrenci başına en az harcama yaptığı ülke Türkiye. Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), ‘Eğitim Kalitesi 2018’ başlığıyla yayımladığı listede Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkelerin ardından 99. sırada yer aldı. Yine aynı raporda (WEF) matematik ve fen bilimlerinde yine bu ülkelerin ardından 107. sırada yer alıyor. Arkasından ise hükümetin bir seferberlik başlattığını, beyin göçünü tersine çevirip Türkiye’ye gelmesini istediğini öğreniyoruz. Allah akıl versin, ne diyelim” diyerek eğitim sistemindeki çelişkilere dikkat çekti.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM