21 Mayıs Pazartesi


Ramazan ayında bu hastalıklara dikkat!

Ramazan ayında bu hastalıklara dikkat! Ramazan ayında yapılan beslenme hataları nedeniyle en sık karşılaşılan sağlık problemleri belirlendi. Buna göre, Ramazan ayında...
Bu Haber 12 Haziran 2017 16:34 Yayınlandı

Ramazan ayında yapılan beslenme hataları nedeniyle en sık karşılaşılan sağlık problemleri belirlendi. Buna göre, Ramazan ayında oruç tutanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarının başında kabızlığın geldiği ortaya çıktı. Sıcak ve uzun yaz günlerinde özellikle Ramazan ayında, aşırı su kaybı nedeniyle vücut sıvı dönüşümü bozulduğundan kabızlık sorununun ortaya çıktığı saptandı.

 

Bu hastalıkları olanlar dikkat!

 

Ramazan ayında öne çıkan bir diğer sağlık probleminin safra kesesi hastalıkları olduğu belirlenirken, uzun süren açlık sırasında safra kesesi içinde kalan safranın koyulaşıp akışkanlığı azaldığı için yeni taşların oluşum riskinin arttığı tespit edildi.

 

Oruç tutanların karşılaştığı bir diğer sağlık sorunu mide veya onikiparmak bağırsağında, bazen de yemek borusunda oluşan yara şekilde ortaya çıkan pepit ülser olurken, uzmanlar ülseri olan hastaların oruç tutma konusunda mutlaka doktora danışmaları gerektiğinin altını çiziyor.

 

Ürik asit oluşturan maddelerin vücuda fazla alınması veya vücuttan atılamamasına sebep olan ve pek çok organda soruna yol açabilen gut hastalığının da Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunu olduğu belirlendi.

 

Özellikle kronik karaciğer hastalığı (kronik hepatit) olan kişilerin oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka bir hekime danışmaları gerektiği belirlenirken, karaciğer hastalıklarının da Ramazan ayında artan sağlık sorunlarından olduğu görüldü.

 

Safra kesesinde oluşan taşların safra kanalına düşmesi sonucu pankreasta iltihaba neden olurken, kronik pankreatiti olan hastaların oruç tutmadan önce mutlaka doktordan onay almaları gerektiği tespit edildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM