16 Haziran Pazar


Panik yok yeni yılda da başvurabilirsiniz

Panik yok yeni yılda da başvurabilirsiniz Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri’ne devredilen yeni işlemler arasındaki çipli kimliklerle ilgili işlemler yeni yılda da devam...
Bu Haber 4 Ocak 2018 17:10 Yayınlandı

Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri’ne devredilen yeni işlemler arasındaki çipli kimliklerle ilgili işlemler yeni yılda da devam edecek. Bu konuda paniğe gerek olmadığı, her vatandaşın istediği zaman kuruma giderek talep başvurusunu yapabileceği bildirildi.

 

Öte yandan Nüfus Müdürlükleri için bir diğer yenilik olan ‘ehliyet ve pasaport işlemleri’nin Nisan/2018’e ertelendiği öğrenildi. O tarihe kadar söz konusu işlemler Emniyet Müdürlükleri’nde yapılamaya devam edilecek.

 

 

Ayrıca, Nüfus Müdürlükleri’ne verilen yetkiyle iğrenç ya da gülünç kabul edilen, halk arasında da uygun görülmeyen soyadları değiştirilebilecek. Vatandaşlar, isimlerindeki noktalama işaretlerinde bir noksanlık olması durumunda bu noksanlığın düzeltilmesini isteyebilecek.

 

Yine isimler konusundaki bu gelişme, 2018 yılı ile birlikte start aldı. Ancak, soyadları ve isimlerdeki düzeltmeler için başvurulacak makamın, talepte bulunacak vatandaşın ‘ikamet ettiği’ yerdeki İlçe İdare Kurulu olacağı kaydedildi, diğer bir deyimle, önce Kaymakamlıklardaki bu birime başvurulacak.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM