20 Mart Çarsamba


Orman köylüleri işletme istiyor!

Orman köylüleri işletme istiyor! Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Karacabey’in Orman İşletme...
Bu Haber 17 Nisan 2018 07:40 Yayınlandı

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Karacabey’in Orman İşletme Şefliği’ne değil, Orman İşletme Müdürlüğü’ne layık olduğunu söyleyerek, bunun için Çavuşoğlu’ndan talepte bulundu.

 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun, Ziraat Odası ziyaretinde konuşan Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, orman köyleri muhtarlarıyla birlikte Çavuşoğlu’na Orman İşletme Müdürlüğü konusundaki sıkıntılarını dile getirdi.

 

Karacabey’in, Orman İşletme Şefliği olarak Mustafakemalpaşa’ya bağlı olduğunu söyleyen Başkan Erdem, “Karacabey Orman İşletme Şefliği yeni binasıyla, altyapısıyla şefliğe değil işletme müdürlüğüne layık. 98 bin dekarlık orman alanı ve ormandan çıkan ürünlerin ekonomik değeri ile Karacabey’in, Mustafakemalpaşa’dan daha büyük bir paya sahip olmasına rağmen Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı olması orman köylülerimizi mağdur etmektedir.

 

İlçemizde defne tesisi, ıhlamur ormanları varken ve Mustafakemalpaşa’dan daha fazla orman ürünlerine sahipken işletme müdürlüğünün Karacabey’de değil de Mustafakemalpaşa’da olması orman köylülerimizi perişan etmektedir. Köylüler 50-60 kilometreden Mustafakemalpaşa’ya gitmek zorunda bırakılıyorlar hatta bazen günde 2-3 kez gidip gelmek zorunda bile kalıyorlar.

 

 

Türkiye’de 30 bin dekar orman alanı hatta daha az bile orman alanı olan yerlerde işletme müdürlükleri varken, 98 bin dekar orman alanına sahip Karacabey’de işletme müdürlüğünün olmaması acı vericidir. Biran önce Karacabeyli köylülerin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” dedi.

 

Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da, konuyla ilgili Tarım ve Hayvancılık Bakanıyla görüşeceğini ve konunun takipçisi olacağını söyledi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM