21 Mayıs Salı;


Öğretmenlik bahar güneşi gibidir

Öğretmenlik bahar güneşi gibidir   Karacabey’de geçtiğimiz Cumartesi günü kutlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü”nde öğretmenlerin gelecek nesiller için çok önemli...
Bu Haber 27 Kasım 2018 10:48 Yayınlandı

 

Karacabey’de geçtiğimiz Cumartesi günü kutlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü”nde öğretmenlerin gelecek nesiller için çok önemli olduğu ve her zaman hatırlanması gerektiği bir kez daha vurgulandı.

 

Kutlama programı, ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’in, tüm öğretmenler adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’ndeki programa geçildi. Şehit Bahadır Tayfur İlkokulu tarafından düzenlenen ’24 Kasım Programı’ büyük beğeni topladı.

 

 

ŞYKM’deki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda, mesleğe yeni katılan öğretmenler adına Karacabey Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Ozan Erkan Bozdemir bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ile Kaymakam Mustafa Masatlı, günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.

 

 

Günün önemine ilişkin şiir ve müzik dinletisinin ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler için düzenlenecek yemin töreni ve daha sonra da emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri takdim edildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı, günün anısına düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

 

Öğretmenler Günü programına; Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı, Belediye Başkan Vekili Faruk Türe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, siyasiler, daire amirleri, okul müdürleri, idareciler, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

 

Mesleğe yeni başlayanlar adına konuşan Karacabey Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Ozan Erkan Bozdemir, “Öğretmenlik gönül işidir. Yaşamını öğrencilerine adar. Balık vermez, balık tutmayı öğretir. Her öğretmen aslında öğrencisinden çok şey öğrenir. Öğretmenlik bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş; havaya, suya, toprağa. Öğretmenler de öyle can verir topluma. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran toplumları. Ne geçmiş onsuz olabilmiştir, ne de gelecek onsuz düşünülebilir. Ben ve arkadaşlarım, Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde bir milletin geleceğini değiştirmeye adayız” ifadesini kullandı.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ise, “Evet, bugün öğretmenler günü. Bugün elbette hatırlamak ve hatırlanmak çok güzel bir duygu. Gönül ister ki her gün hatırlayalım, her gün hatırlanalım. Her gün kendimizi değerli hissedelim. Çünkü biz bir güne değil, bir ömre sığacak mesleğin mensuplarıyız. Ancak bu da artık günümüzde sadece öğretmenin sosyal hayattaki yeri ve önemiyle izah edilebilir hale gelmiştir. Öğretmenliği sınıfa hapseden, eğitimin sadece sınıftan ibaret olduğunu sanan hiçbir zihniyetle eğitimin gerçek başarıya ulaşması mümkün değildir.

 

 

Bizler büyük bir camianın mensubuyuz, elbette sorunlarımız da büyük olabilir. Ama bu sorunların çözümü hiçbir zaman bize emanet edilen öğrencilerin mağduriyetlerine sebep olacak eylemlerde aranmamalıdır. Çünkü hak gasp ederek hak aranmaz. Aransa da bu da bulunmaz. Bizler birer bahçıvan misali, öğrencilerimize ömrümüzü adamış insanlarız. Ama bahçemizdeki zararlı otlardan da bizlerin sorumlu olduğunu ve ihmalimizin bulunduğunu unutmamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyor ve öğretmenler gününüzü tekrar en içten duygularla kutluyorum. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

 

Tüm öğretmenlerin bu özel günü kutlayan Kaymakam Mustafa Masatlı ise, “Yurdumuzda medeniyet meşalesinin yakılmasında, Cumhuriyetimizin ve kazanımlarının yerleşmesinde, benimsenmesinde öğretmenlerimizin büyük katkısı ve çalışması olmuştur. Öğretmen öğrenendir, öğretendir, üretendir. O fikir dünyamızın vazgeçilmez kişisidir. O bir toplumun ekonomik, sosyal ve siyasal temellerini şekillendiren mihenk taşıdır. Toplumları geleceğe hazırlayan, eğitim-öğretim sürecinin temel nüvesi olan öğretmenler, toplumların gerçek mimarlarıdır. Siz sevgili öğretmenlerimizin her şeyin en iyisine ve güzeline layık olduğuna yürekten inanıyor, bu güzel duygu ve dileklerimle; Öğretmenler Günü’nüzü tekrar kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM