23 Ağustos Cuma


Mustafakemalpaşa’nın eski köyleri kitaplaştı

Mustafakemalpaşa’nın eski köyleri kitaplaştı   Mustafakemalpaşa Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel birikimini hafızalarda canlı tutan eserlere bir yenisini daha ekledi....
Bu Haber 29 Ekim 2018 16:14 Yayınlandı

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel birikimini hafızalarda canlı tutan eserlere bir yenisini daha ekledi.

 

Kent hafızası ve kültür belleğini yeni eserlerle zenginleştiren Mustafakemalpaşa Belediyesi,

Kültür ve Sanat Derneği işbirliği ile hazırlanan ‘Mustafakemalpaşa Belde ve Köylerinde Yaşam’ kitabının ikinci cildini okuyucularla buluşturdu.

 

Büyükşehir Yasası’nın ardından mahalleye dönüşen köylerin, kültürel ve sosyal yaşamlarının mercek altına alınarak tarihi dokusunun kapsamlı biçimde anlatıldığı ‘Belde ve Köylerde Yaşam-2’ adlı hacimli kitap, Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe ve mahalle muhtarlarının katıldığı programla tanıtıldı.

 

Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz

 

Mustafakemalpaşa’nın kendine özgü birikimine her alanda sahip çıktıklarını belirten Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Kültür ve Sanat Derneği’nin 11 yıl boyunca aylık olarak yayınladığı Patikalar Dergisi’nde yer alan köy yaşamlarının iki kitapla bir araya toplanarak hem genç kuşaklara hem de araştırmacılara önemli bir kaynak sağlandığını belirtti.

 

 

İki ciltte 111 köy tanıtıldı

 

Kaymakam Mustafa Masatlı ise köylerin tanıtılmasına ışık tutacak kitabın değerli bir kaynak olduğunu kaydetti. Kaymakam Masatlı; “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri kayıt altına almamak, bir kaynak üretememektir. Bu eser, ilçemiz en ücra köşesinin temel özelliklerini dahi gün yüzüne çıkaran bir çalışma oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kitabın editörlüğünü ve yayın yönetmenliğini üstelenen Kekil Şimşek de konuşmasında, özgün bilgilerle desteklenen eserin tarihi bir belge taşımakla birlikte kırsalda yaşayan insanların örf, adet ve geleneklerini içerdiğini dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından kitabın araştırma ekibinde yer alan Kekil Şimşek, Nadide Utku, Rasim Balaban, Arif Ödemiş, Necati Gülmez, Erkan Çetin, İsa Oruç ve Fuat Aydın’a protokol tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM