23 Mayıs Perşembe


Mısır üreticisini rutubet vurdu!

Mısır üreticisini rutubet vurdu!   Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, kat kat yükselen girdi maliyetlerine karşın ürün ve desteklemelerdeki...
Bu Haber 9 Ekim 2018 07:20 Yayınlandı

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, kat kat yükselen girdi maliyetlerine karşın ürün ve desteklemelerdeki düşüşler nedeniyle artık mısır üreticisinin para kazanamadığını söyledi.

 

Bu konuya devletin acilen müdahale etmesi gerektiğine dikkat çeken Erdem, “Mısırda ton başına 1.200 TL çiftçiyi kurtarıyordu. Ama fiyatlar 1000 TL civarlarına düşünce gübre, ilaç ve mazota gelen zamlarla birlikte mısır sezonunu kazanmadan kapatmış olacağız. Tarım ve tarıma dayalı sanayiye destekler arttırılarak, üreten kesimin önü açılmalıdır” dedi.

 

Ziraat Odası Başkan Erhan Erdem, mısırda yaşanan sıkıntılar ile çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Erdem, düzenlediği basın toplantısında, “Karacabey S.S. Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi tarafından mısırın alış fiyatı ton başına, 14 rutubette 1.200-1.225 TL olarak açıklandı. Ancak şu an mısır alış fiyatları 1.000 ile 1.050 TL’lere düştü. 14 rutubetin tonu 1.225 TL iken firmalar rutubet arttıkça rutubet başına 12,5 TL fiyat düşürüyorlardı. Şimdi ise bu fiyat 15 TL’lere çıktı. Karacabey’de rutubet ortalaması 17-18 düzeyde seyretmektedir. Zaten çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerinden dolayı ayakta durmakta zorlanırken, mısırdaki fiyat düşüşleri dengeyi bozmuştur.

 

Geçen yıl gübre fiyatlarına bakıldığında 3×15 gübrede 65 TL iken, bu yıl 105 TL oldu. DAP gübresi geçen yıl 80 TL iken, bu yıl 150 TL’ye çıktı. Üre gübresi de geçen yıl 70 TL iken, bu yıl 110 TL’ye yükseldi. Genel olarak ilaç fiyatlarında da yüzde 80 ile yüzde 100 artış olmuştur. Mazot fiyatları da geçen yıl 4,60 iken, şu an 6,30’lara ulaşmıştır.

 

 

Genel olarak mısırda ton başına 1.200 TL çiftçiyi kurtarıyordu. Ama fiyatlar 1000 TL civarlarına düşünce gelen tüm zamlarla birlikte kıyaslandığında mısır sezonunda da para kazanmadan çıkmış olacağız. Bu da bizi çok üzüyor. 2004 yıllarında mısırda ton başına devlet tarafından verilen destek 70 TL iken, şimdi bu oran 30 TL’ye düşmüştür.

 

Çiftçi adına girdi maliyetleri kat kat yükselirken, ürün ve desteklemelerdeki düşüşler çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır. Biz üretmekten başka bir şey bilmiyoruz. Üretiyoruz, üretmeye de devam edeceğiz. Ancak üreten kesimin önü açılmalıdır. Tarım ve tarıma dayalı sanayiye destekler arttırılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Öte yandan tahıl ithalatına da değinen Başkan Erdem, ihtiyaç yokken yapılan ithalata karşı olduklarını, doğru veriler ve doğru zamanda yapılan ithalatın hem fabrikalar hem de çiftçilere fayda sağlayacağını vurguladı.

 

Erdem, “Arpa, buğday ve mısır dengeleyici ürünlerdir. Çiftçiler ürünlerinin tam hasadına başlarken arpa, buğday ve mısırda ithalat kapılarının açılması çiftçiyi mağdur etmektedir. Hasattan sonra ithalat kapılarının açılması gereklidir. İthalat çiftçinin belini büken en önemli etkenlerden biridir. Çiftçilerin harmanı bittikten sonra devletimiz elindeki rakamlara bakarak eksik ise ithalat yapmalıdır. İhtiyaç yokken yapılan ithalat çiftçimize vurulan bir darbedir. Her zaman söylediğim gibi doğru rakamlara ulaşamadığımız sürece üretici de tüketici de mağdur olmaya devam edecektir” diye konuştu.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM