18 Haziran Salı;


Malkara’da sezon kapalı!

Malkara’da sezon kapalı! Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karacabey’de dahil diğer sahillerin yaza hazır olduğunu söylüyor. Karacabey Belediye Başkanı...
Bu Haber 16 Haziran 2015 05:30 Yayınlandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karacabey’de dahil diğer sahillerin yaza hazır olduğunu söylüyor. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’da hemen arkasından aynı şeyleri söylüyor. Acaba Altepe ve Özkan’ın Karacabey için bu sahil dediği yer sadece Yeniköy mü?

 

Karacabey’in sahili Yeniköy’den Kurşunlu’ya kadar uzanıyor. Peki sizce Yeniköy dışında kalan sahiller yaza hazır mı? Bence değil.

 

Geçtiğimiz hafta sonu Karacabey’in çoğu Yeniköy, Malkara ve Kurşunlu’ya akın etti. Peki sahiller gerçekten Altepe ve Özkan’ın dediği gibi miydi? Tabi ki de değildi.

 

Yeniköy’le göz boyayan belediye Malkara’ya adımını atmamış. Daha Yeniköy’den Malkara’ya çıkarken yol evlere şenlik. Sanki tarlada gidiyorsunuz. Malkara’ya inişinizde sizi beceriksiz ve ilgisiz yöneticilerin görmediği kocaman bir çukur karşılıyor. Yine yollar ona keza.

 

Büyükşehir belediyesi tarafından sahillere tabelalar konulmuş. Neymiş sahil temizliği büyükşehir tarafından yapılmış. Tabelaların olduğu yerler otluk alan. Yani sahil ot içinde. Siz neyin temizliğini yaptınız acaba? Malkara’daki çocuk parkları pislik içinde. İki yıldır bir tek boya sürülmemiş pas ve küf içinde. Oyuncaklar kırık dökük. Spor aletleri yine pas ve küf içinde.

 

Kaldırımlar yarım yamalak, kaldırımlarda bulunan elektrik lambalarının çoğu yanmıyor ve bu elektrik direklerine takılı olan çöp tenekelerinin yarısı yok olanlarında yarısı delik kullanılamaz halde. Sahil pislik içinde, Malkara’yı Yeniköy’e bağlayan kumsal yolunda bir tek aydınlatma bulunmuyor.

 

Şimdi sizin yaza hazır dediğiniz sahil bu mu, yoksa laf olsun diye mi söylüyorsunuz bunu?

 

Hadi Recep Altepe’nin sahil anlayışı sadece Mudanya ve Gemlik tarafı. Altepe acaba Longoz dışında bu sahilin neresini görmüş. Peki Ali Özkan! Ali Başkan, geçenlerde Yeniköy’ün yaza hazır olduğunu ve sahillerin temizlendiğini söylemişti. Sanırım Ali Başkan içinde sahil anlayışı sadece Yeniköy’den ibaret.

 

Bursa’da oturabilirsin, her gün Bursa’ya gidip gelebilirsin, tatil için Mudanya’yı tercih edebilirsin ama unutma ki sen Karacabey’in belediye başkanısın sayın Özkan. Bu vatandaşın beklentisi Büyükşehir’den değil senden. O yüzden arada bir bu tarafa da uğrada sana oy veren insanlar seni bir görsün, sende sezona kapalı olan Malkara’yı bir gör.

 

Jandarma yada zabıta!

 

Bu arada Malkara’da birde saygısız tatilci sorunu bulunmakta. Özellikle Kayadibi’nde oturan bazı ev sahipleri kumsala koydukları pazarcı şemsiyeleriyle, burada denize girmek için gelenlere engel oluyorlar. Daha önce yine bu ev sahipleri tarafından kumsala çardaklar yapılmış, kendileri dışında kimselerin kullanmasına izin verilmemiş ve sonunda jandarma tarafından bu çardaklar sökülmüştü.

 

Şimdi sorun pazarcı şemsiyeleri. Sahili parselleyen bu tatilciler, özellikle günübirlik ailesiyle denize gelen insanlara yer imkanı bırakmadığı gibi, bu şemsiyeleri kullananlarda zaman zaman tartışmaya giriyorlar.

 

Şimdi bir bakın bakalım Mudanya ve Gemlik tarafına. Oralarda kimler sahili babasının malı gibi kullanıyor ve parselliyor. Acaba orada yasakta burada serbest mi? Yada bunların sahili parselleyerek gelen diğer tatilcilere yer vermemesi ne kadar doğru? Eğer bu sahil herkese açıksa jandarma yada zabıta daha neyi bekliyor. Burada bir işgal var ve gereken yapılmalı. Görmezden gelerek iş yapılmaz. Orası sizin değil vatandaşın tatil yeri.
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM