18 Şubat Pazartesi


Liyakatsiz kadrolaşma tescillendi

Liyakatsiz kadrolaşma tescillendi   Eğitim Sen Karacabey Temsilciliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 2016 yılında 24 Mayıs-26 Mayıs tarihleri arasında...
Bu Haber 19 Haziran 2018 06:50 Yayınlandı

 

Eğitim Sen Karacabey Temsilciliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 2016 yılında 24 Mayıs-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdürlük Görevlendirme Sözlü Sınavları’nın tamamı hakkında, mülakatlarda “Atatürk İlke ve İnkılâp Tarihi” konusuna yer verilmediği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verildiğini açıkladı.

 

Eğitim Sen İlçe Temsilciliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Sendikamız üyesi olan Osmangazi ve Karacabey’deki iki okulda görevli iki müdürün açtıkları davaları değerlendiren Danıştay 2. Dairesi, ‘Türk milli eğitim sisteminin temelinde Atatürk İlke ve İnkılapları’nın bulunduğu, bu nedenle Türk milli eğitim sisteminin yönetim kademesinde yer alan müdürlerin de belirtilen esaslar dahilinde eğitim verilmesini sağlamak amacıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunda belirli seviyede bir bilgi sahibi olması gerektiği sonucuna ulaşıldığından, müdürlere yönelik sözlü sınav konuları arasında Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi konusunda açıkça yer verilmemesinde yasal isabet görülmemiştir’ görüşüne yer vererek mülakatlar için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Danıştay’ın bu kararıyla, 2 yıl önce yapılan mülakatlar sonucunda gerçekleştirilen müdürlük atamaları da hukuksuz duruma düşmüş oldu. Eğitim Sen Karacabey İlçe Temsilciliği olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yargının bu kararını uygulamasını bekliyoruz.

 

 

Danıştay’ın verdiği bu kararla, siyasi iktidarın eğitimdeki liyakatsiz, niteliksiz kadrolaşması Yargı kararıyla tescillenmiştir. Yıllardır yapılan sözlü sınavlarla yandaş sendikadan yapılan atamalar sonucu okullarda yaşanan sorunların hepimiz farkındayız, okullar yönetilemez hale geldi. Veli-öğretmen-öğrenci üçgeninde yaşanan sorunlar, fiziki yetersizliklerin yanında bir de idarelerden kaynaklanan problemleri de göz önüne alırsak sorunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. Eğitim Sen olarak bir kez daha haklı çıktık. Derhal yargı kararının uygulanmasını istiyoruz”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM