18 Şubat Pazartesi


KTSO’ya borcu olanlar dikkat!

KTSO’ya borcu olanlar dikkat!   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) aidat borçları da ‘Yapılandırma Kanunu’ kapsamına alındı. KTSO Başkanı...
Bu Haber 9 Temmuz 2018 16:46 Yayınlandı

 

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) aidat borçları da ‘Yapılandırma Kanunu’ kapsamına alındı. KTSO Başkanı Naci Güncü, 18 Mayıs 2018 tarihli ve 7143 sayılı “Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun”un yürürlüğe girdiğini belirterek, çok kapsamlı olarak düzenlenen yapılandırma kapsamına ‘KTSO Aidat Borçları’nın da alındığı ifade etti.

 

Gecikmiş aidat borçlarında taksitlendirme yapılmasının büyük bir fırsat olduğunu belirten Güncü, ilgili yasa kapsamında üye aidatları dışında kamu alacakları kapsamında da önemli avantajların olduğunu ve üyelerinin bu fırsatları değerlendirmeleri gerektiğinin öneminden bahsetti.

 

Başkan Güncü, KTSO üyelerinin yasa kapsamında taksitlendirme seçeneğinden yararlanmaları için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar KTSO’ya şahsen başvuruda bulunmaları gerektiğini belirterek, gecikmiş aidat borcu bulunanları bu önemli fırsattan faydalanmaya davet etti.

 

 

Başkan Güncü, “Bu kapsamda geçmiş yıllara ait aidat borcu olan üyelerimizin birikmiş gecikme cezaları silinecek ve sadece aidatlar için taksitlendirme yapılarak yeni bir sayfa açılmış olacak” dedi.

 

Anılan kanunun 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre üyelerin oda ve borsalara olan aidat, navlun hasılatından alınacak oda payları ve borsa tescil ücreti asıllarının ödenmemiş kısmının yer aldığı belirtildi.

 

Bu çerçevede; “1-) Anılan madde 31.03.2018 ve önceki alacakların tahsilini düzenlemektedir. 2-) Üyelerin maddede düzenlenen taksitlendirme imkânından yararlanabilmesi için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar odaya bir dilekçe ile başvurması şarttır. 3-) Taksitli ödeme yapmak istemeyen üyeler olması durumunda başvuru dilekçelerinde belirtilmek kaydıyla, ilk taksit ödeme süresi sonuna kadar aidat borcu aslının tamamını yatırarak bu kanundan yararlanabilir. 4-) Başvuru üzerine, oda tarafından üyenin asıl borcu azami 6 takside kadar bölünebilir. Üyenin talebi üzerine bölünen taksitler ödeme zamanları ile birlikte üyeye bildirilir” denildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM