16 Haziran Pazar


Kızlarımıza, çocuklarımıza sahip çıkalım

Kızlarımıza, çocuklarımıza sahip çıkalım   CHP Karacabey Kadın Kolları Başkanı Nuray Kula Ayhan, 11 Ekim’in bir bayram değil, bir mücadele...
Bu Haber 12 Ekim 2018 13:40 Yayınlandı

 

CHP Karacabey Kadın Kolları Başkanı Nuray Kula Ayhan, 11 Ekim’in bir bayram değil, bir mücadele günü olduğunun farkındalığını yaratmak adına, “Bu özel günde en değerli varlığımız olan kızlarımıza, çocuklarımıza barış ve güven içerisinde yaşayacakları bir gelecek sunmak en önemli görevimiz olmalıdır” dedi.

 

CHP Karacabey Kadın Kolları Başkanı Nuray Kula Ayhan, Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Kendilerine ait hak ve özgürlükleri talep etme ve kullanma imkânına sahip olmayan özellikle kız çocuklarımıza gerek aileler, gerek toplum gerekse de siyasiler olarak hepimiz sahip çıkmalıyız.

 

11 Ekim’de kutlanan ‘Dünya Kız Çocukları Günü’nde, Türkiye’de Kız Çocuk Olmak farkındalık yaratmak, en değerli varlığımız olan çocuklarımıza barış ve güven içerisinde yaşayacakları bir gelecek sunmak en önemli görevimiz olmalıdır.

 

Toplumun tüm kesimleri hep birlikte el ele verip, kızlarımıza, çocuklarımıza hak ettikleri yaşayabilecekleri bir gelecek hazırlayalım ve 11 Ekim’in bir bayram değil, bir mücadele günü olduğunun farkında olarak, bu özel günde kız çocuklarının maruz kaldığı şiddet türlerine dikkat çekmek istedim.

 

 

UNESCO’ ya göre; Türkiye’de 7 milyonun üzerinde okumaz-yazmaz var ve bu rakamın çoğunu kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor. AB raporuna göre, Türkiye’de kız çocuklarının eğitimi terk etme oranı yüzde 39,9. Bu oran Avrupa’daki en yüksek oran.

 

Evlilik nedeniyle okula gidemeyen çocukların yüzde 97,4’Ü kız çocukları. 6 yaş grubundaki her 10 çocuktan 4’ü okul öncesi eğitim almadan ilkokula başlıyor. Türkiye genelinde liseye gitmeyen kız çocuklarının oranı yüzde 20.74.

 

Adalet Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de 40 bin den fazla ‘çocuğa taciz davası’ açıldı. Her ay Adli Tıp kurumuna yaklaşık 650 çocuk cinsel istismarı vakası geliyor. TÜİK’in yayımlamış olduğu İstatistiklerle göre geçtiğimiz yıl 16-17 yaş grubunda 36 bin 299 çocuk evliliği gerçekleşti. Bu evliliklerin 34 bini kız çocuğu.

 

Türkiye genelinde ekonomik işlerde çalışan 6-14 yaş arası kız çocuklarının %75’i tarım, %16’sı sanayi, %16’sı hizmet sektöründe çalışıyor. 15-17 yaş arasındaki kız çocuklarının %73’ü ev işlerinde, %9’u ise ekonomik işlerde çalışıyor. Türkiye’de annesine verilen hapis cezası nedeniyle hapishanede büyüyen çocuk sayısı 200’ün üzerinde.

 

Ülke olarak gelecekte yerimizi almak istiyor ve bu rakamlardan kurtulmak istiyorsak, kız çocuklarını da hesaba katarak plan ve programlar geliştirmeliyiz. Olmazsa olmazımız kız çocuklarımızın, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları gününü kutluyorum”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM