21 Mayıs Salı;


Kış lastiğiniz hazır mı?

Kış lastiğiniz hazır mı? Yolcu ve eşya taşımasında Bursa ili genelinde kullanılan ticari araçlarda 16 Aralık itibariyle kış lastiği kullanılması...
Bu Haber 14 Aralık 2017 17:50 Yayınlandı

Yolcu ve eşya taşımasında Bursa ili genelinde kullanılan ticari araçlarda 16 Aralık itibariyle kış lastiği kullanılması zorunluluğun başlayacağını belirten Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Topçu, kış lastiği uygulamasının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Topçu, şehirlerarası yollarda ve şehir içinde yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüleri kış lastiği ve araç bakımları konusunda uyardı.

 

Kış lastiği uygulamasının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu belirten Topçu, Bursa ili genelinde kış lastiği uygulamasının 16 Aralık tarihinde başlayacağını ve 1 Mart itibariyle de sona ereceğini söyledi.

 

İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından gerekli denetimler yapılacağını hatırlatan Topçu, kış lastiği kullanmayanlar için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesinde belirlenen para cezası uygulanacağına dikkat çekti.

 

 

Kış bakımınızı yaptırdınız mı?

 

Sürücülere, kış öncesi araç bakımlarını yaptırmaları gerektiği konusunda da hatırlatmalarda bulunan Oda Başkanı Hasan Topçu, “Kışın yaşanan kaza ve diğer sıkıntılı durumların başında araçlarımızı kışa hazırlamamak başta gelmektedir. Bunun için kış lastiği takılmalı, çekici zincir bulundurulmalı, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere antifriz konulması kesinlikle ihmal edilmemelidir. Balatalar, silecekler, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir” uyarılarını yaptı.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM