21 Mayıs Salı;


Kış lastiği taktırmayana 715 TL ceza!

Kış lastiği taktırmayana 715 TL ceza!   Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay, ticari amaç yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüleri 1...
Bu Haber 30 Kasım 2018 05:00 Yayınlandı

 

Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay, ticari amaç yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüleri 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacak zorunlu kış lastiği takmaları konusunda uyardı. Bay, kış lastiği uygulamasının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu bildirdi.

 

Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay yaptığı açıklamada, “Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği ile ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiş olup, Bursa Valiliğimizin de ilan ettiği üzere, ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren yolcu ve eşya taşınmasında kullanılan ticari araçlarda da 1 Aralık 2018-1 Mart 2019 tarihleri arasında kış lastiği uygulaması yapılacaktır.

 

Sürücülerin can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanmaya hassasiyet göstermeleri çok önemlidir. Ayrıca yapılacak denetimlerde ticari araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 715 lira para cezası kesileceğini de hatırlatmak isterim” dedi.

 

Bay, “Yük ve Yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliği açısından güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekir. Kış şartlarına uygun önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçlar yolu kapatmak, kazalara sebebiyet vermek gibi olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. Kış Lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla çok daha iyi yol tutuşu ve yol güvenliği sağlar” şeklinde konuştu.

 

 

Araçların kış bakımları da önemlidir

 

Sürücülere yaklaşan kış öncesi kış öncesi araç bakımlarını yaptırmaları gerektiği konusunda da hatırlatmalarda bulunan Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay, şunları söyledi:

 

Antifrizi mutlaka ölçtürün

 

Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.

 

Hava filtresine bakın

 

Kış mevsimi önceden hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir.

 

Silecekleri kontrol edin

 

Ön cam sileceklerinin kış ayarlarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar.

 

Silecek suyunu ihmal etmeyin

 

Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar, donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız dikkat.

 

Lastiklerin dış deliklerini kontrol edin

 

Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir. Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin.

 

Elektrik sistemini gözden geçirin

 

Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaktan nem girip otomobil çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin.

 

Periyodik bakıma rağmen yağa sık sık bakın

 

Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder.

 

Kışın rezistansa ihtiyacınız daha fazla

 

Arka camdaki buharlaşmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, eğer herhangi bir problem varsa onarılması veya değiştirilmesi gerekir.

 

Üşümemek için kalorifere baktırın

 

Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM