23 Ağustos Cuma


Karacabeylilerden namaz ve çorba tepkisi!

Karacabeylilerden namaz ve çorba tepkisi! Bursa Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan tarafından dernek üyelerine gönderilen SMS’li...
Bu Haber 4 Mart 2016 07:55 Yayınlandı

Bursa Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan tarafından dernek üyelerine gönderilen SMS’li sabah namazı mesajlarına tepki gösterdi.

 

Bursa Karacabeyliler Derneği Üyelerinin, Ali Özkan tarafından gönderilen SMS’le sabah namazına ve ardından çorbaya davet mesajları yüzünden rahatsız olduklarını ve ‘Neden bizim numaralarımızı Karacabey Belediyesine verdiniz’ diyerek kendilerine tepki gösterdiklerini belirten Dernek Başkanı Yüksel Ceylan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

 

“Bursa’da yaşayan ve derneğimizin üyesi olan ve ben dahil birçok üyemize sürekli ‘yarın sabah şu camideyim, bu camideyim, halkımızla buluşacağız ve cami çıkışında ise ya simit yada çorba vereceğiz’ şeklindeki mesajlardan dolayı günde onlarca insan gerek derneği, gerekse şahsımı arayarak ‘niçin bizim telefon numaramızı Karacabey Belediyesi SMS sistemine kayıt ettirdiniz, biz kimin nerede ve ne zaman hangi camide namaz kılacağını bilmek zorunda mıyız, bu nasıl bir düşünce ve nasıl bir ruh haliyle atılan saçma sapan bir mesajdır, bir insan namaz kıldığı yeri bildirmekle neyi ispatlar ki, özelliklede Bursa’da yaşayan bir insanı, Karacabey Belediye Başkanının nerede namaz kıldığı ne ilgilendirsin ki. Belediyenin asli görevlerini yerine getirmesi gereken bir belediye başkanının böyle boş ve saçma sapan işlerle uğraşıyor olması, belediyede yapacak işi olmadığını ve oradaki bir bekçiden farksız olduğunun göstergesidir’ şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar. Umarız ki üyelerimiz, bu türlü sözlerindeki haklılıkları kabul görüp atılan bu SMS sisteminden en kısa zamanda çıkarılır.

 

Özelliklede cami çıkışında sanki insanlara, simit, çay ve çorba ikramımız vardır denmesi ise insanlarımızla dalga geçmenin bir başka şekli olmalıdır. Bizlere başka belediyelerden de SMS geliyor ancak belli başlı bilgilendirmeler için. Bana göre akıllı ve hizmet yolunda olan bir insan şunu yapmalı. Evet bir Müslümanın en önemli görevidir namaz kılmak, ancak bunu nerede ve ne şekilde yaptığını da kimsenin bilmesine gerek yok, o senin dini görevindir. Ancak bana göre, ‘şu camide namaz kılacağım koşun gelin, namaz sonu bedava çorba var’ yazıp mesaj çekeceğine, Karacabey’de şu fabrikaya şu kriterlerde bir işçi alınacak mesajı atmak daha doğrudur.

 

Benim felsefemde hep insanlara balık yemeği değil, balık tutmayı öğretmek yatar. Ama herkesin fikridir, o fikirde o kişinin bilgi hacminin büyüklüğünü veya küçüklüğünü gösterir. Çay, çorba ve simitle 5 yıl Karacabey’e yapılacak hizmetten Karacabey halkının ve Karacabeylinin karı ne olacak bilemiyorum, ama boş işler müdürlüğü yapıp göz boyamaktan ileriye gidemeyen sisteme mahkum olan insanların sonunda onun, bunun kölesi durumuna düşeceğini kimse unutmamalı.

 

Karacabey’in gerçekten çok sorunları var. Örneğin Karacabey’de önceleri Buğday Ofisi vardı, ofis nasıl geriye kazanılır bunu konuşalım. Örneğin Karacabey’de Orman Bölge Müdürlüğünü gören var mı. Yok. Mustafakemalpaşa’da var oraya gidin. Örneğin Karacabey’de TEDAŞ Bölge Müdürlüğünü gören var mı? Yok. Mustafakemalpaşa’da var oraya gidin. Örneğin Karacabey’de Telekom Bölge Müdürlüğünü gören var mı? Yok. Mustafakemalpaşa’da var oraya gidin.

 

Bu örnekleri çoğaltmak çok mümkün. Ey halkımız, ey Karacabey, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği ellerinizin arasından kayıp gidiyor ve bir çoğu da buna cami önlerinde dağıtılan bir çanak çorba için alkış tutuyor. Yapmayın yazıktır Karacabey ve Karacabeylilere çay, simit ve çorba dağıtarak Karacabey’e 5 kayıp yıl yaşatmayın, bırakın bunları. İnsanlara çorba yemeyi değil, çorba yapmayı öğretin ki ellerinde bir meslekleri olsun. Onlar daha sonra nasıl olsa çorba yemeği de öğrenirler.”

 

 // Karacabeylilerden namaz ve çorba tepkisi! // için 21 Yorum

 1. Fırat dedi ki:

  ey gafil sen önce kendi işini yönetmeyi öğren ondan sonra çık başkalarına akıl vermeye. sen çorbayı yapmayı öğrenseydin çıkıp hala çıkıp basında sallamazdın. Sen geçtiğimiz seçimde boyunun ölçüsünü almadın mı.

  • Dice dedi ki:

   Ey delalete düşmüş yandaş, benim vergimle ödenen o çorbada haram zıkkım olsun. Garibana verilsin o simitler çorbalar. Başkanı görecem yanında beleş çorba icicem diyen yalakalara değil.

  • Hasan Balcas dedi ki:

   Ey Recep Tayyip Erdoğan ve yandaşları !Din simsarları
   Bizim vergilerimizle içtiğiniz bir damla su bile,
   Haram zıkkım olsun gözünüze dizinize dursun İnşallah !

 2. mehmet dedi ki:

  adam doğru sölemiş. birincisi bizene hangi camide namaz kılcağından ikincisi bu simit çay çorba paraları kimden çıkıyor. günde iki üç kere sms atmakla kim zengin ediliyor. millet çorba değil hizmet istiyor hizmet

 3. Net dedi ki:

  Mümkünse şu saatlerde su kesilecek veya şu saatlerde sular gelecek diye mesaj atarsanız daha makbule geçer. Malum herkesin evinin dibinde hoparlör yok ve maalesef ramazan günü hiç haberimiz olmadığı için 3 gün susuz kalıp rezil olmuştuk.

 4. fatih dedi ki:

  kişi zaten namaz kılıyorsa istediği yerde kılar şuraya gelin buraya gidelim diye olmaz bu işler. sanki insanların gözünü çorba ile boyuyorsunuz dışarıdan bakılınca böyle görünüyor. bu mesaj olayını başka yönde kullanabilirsiniz (halkı bilgilendirmek içi).

 5. İnsan dedi ki:

  çekemeyen ne takacagini iyi biliyor hadi hayırlı işler. .

 6. BEKİR EROL dedi ki:

  BENCE İNSANLAR ÖNCE GÖREVLERİNİN NE OLDUĞUNU BİLMELİLER.ÇORBA-SİMİT HİZMET DEĞİLDİR.SEÇİMDEN ÖNCE NASIL KÖYLERİ GEZDİLER SE GENE GELSİNLER.BİZİM İSTEKLERİMİZ ÇORBA SİMİT DEĞİL

 7. deniz dedi ki:

  Belediye başkanı namaz kılıyorsa kime ne. İbadetin makbulu gizli olandır. Bunu SMS’le cümle aleme ilan etmek göseterişten başka birşey deği.. Dernek başkanının söylediklerini canı gönülden destekliyorum. Başkan milleti namaza çorbaya çağıracağına “Karacabey’i nasıl kalkındırabiliriz’i tartışmak için vatandaşı çağırsın..

 8. ZEKERİYA dedi ki:

  Yazıklar olsun size bu ülkede müslümanım diyeceksin ama namazdan rahatsız olacaksın
  Sayın Başkan Alı Beyi gonulden tebrik ediyorum sözde değil özde musluman Allah razı olsun

  • halil Ayboga dedi ki:

   ZEKERİYA BEY..Siz konuya vakıf değilken,,daha yazılanı anlayamamışken..Nasıl olurda..YAZIKLAR OLSUN SİZE,,,,cümlesini kuruyorsunuz.anlaşılan siz çok ÖZDE müslümansınız.. Söylermisiniz bizim dinimizde zorlama baskı dini siyaset aracı kullanmak dincilik yapmak VAR MI..peki sabahları çay çorba içmeye sadece müslümanlarımı çağıraksınız..ya olmayanlar..Kaldı ki,yönetme makamında olan kişi inancını afişe etmez..NEDEN..ÇÜNKÜ orda her inanıştan bireyler olabilir gerçeğini göz ardı edemez..Sonra HERKESİN inanışı kendine ve buda ALLAH ile kul arasındadır..sizin gibiler yüzünden birçok aklı başında insanımızın dinden soğumalarına sebep oluyorsunuz..Yukarda ki yorumlarda çok kişi hakkını helal etmiyor..Son derecede haklılar.o cay çorbalar kimin parasıyla finanse ediliyor..Şimdi bir daha okuyun yazılanları sonra yorum yapın.

   • ZEKERİYA dedi ki:

    Halil bey İslam dininin kuralları Kuran-ı Kerim’de bildirilmiştir Kişilere göre değişmez Namaz kılmaya bilirsin ama namaz yoktur diyemezsin bu itikat meselesidir Siz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşısınız ama yönetilmeyi Alman kanunlarına göre isteme Hakkıniz Nasıl yoksa Muslumanim dedikten sonra da İslamın kurallarına uymak zorundasınız

    • halil Ayboga dedi ki:

     Zekeriya bey, Namaz yoktur diyen kim…siz konuyu nerden nereye bağlıyorsunuz..yeter be bilader, yıllardır dini her konuda istismar ettiniz..sıkıştığınız her yerde din elden gidiyor diye feryat ediyorsunuz…madem bu kadar dini inançlarınız ön planda Bakara suresiyle dalga geçenler sizin için ne ifade ediyor.. Sonra devlet işleriyle din işleri ayrıdır..devletler herkesin uyacağı kurallarla yönetilir.ve bu milletin hesap sorma yetkisi vardır.ALMAN kanunlarıyla yönetilemez..diyorsunuz.sizin bu söylediğiniz sizinle çelişiyor..Yabancının hertürlü tekniğinden biliminden aracından istifade edersiniz sonra onlara gavur gözüyle bakarsınız..paranızı dolara çevirirsiniz…onları beğenmez gavur dersiniz..Söz açılmışken, açın gözünüzü beğenmediğiniz Alman kanunlarına bakın…insan hakları nasılmış..bir tek kuruş keyif için harcanırmıymış..Bizim dinimizde ganimetler bile adaletle dağıtılır.. AMA NE YAZIK Kİ..sizler gibileri oldukça bu milletin hali dumandır..

  • Ulaş dedi ki:

   Zekeriya kardeşim olayları konuları Nasıl saptırıyorsunuZ böyle. Yapılan yorumların hepsini okudum ve namazdan rahatsız olan bir açıklama okumadım. Sadece insanların gözüne soka soka yapılan ibadetten kimseye hayır gelmez. Bunlarla ilgili hadis-i Şerifler vardır. Bir tanesini yazıcam gerçi buda işinize gelmicek ama ben görevimi yapayım. ” Kim yaptığı ameli insanlara duyurursa Allah onun kusurlarını insanlara duyurur. Kim de gösteriş icin amel yaparsa Allah onun gösterişini meydana çıkarır.” Müslümanım diyorsak bunlardan da bilgimiz olması gerek değil mi Zekeriya kardeşim. Allah siZleri affetsin.

   • ZEKERİYA dedi ki:

    Ulaş bey Haberin başlığını tekrar okumanızı tavsiye ediyorum ” karacabeyliler den namaz ve çorba tepkisi “

  • özcan dedi ki:

   namazdan rahatsız olan yok aga msjdan rahatsız olan war ayıktınmı olayı

 9. Mustafa dedi ki:

  Futbol takımına para yatırmak Belediye’nin işi midir? Halkın geneline hitap etmeyen hizmetler yapmak belediyecilik işi midir? Bir sürü transfer yapıp binlerce lira harcıyorsunuz sonra boğaz yolundaki parka kaynak yok diyorsunuz. Halka hizmet edin belli bir kısma değil…

 10. ulaş dedi ki:

  Fırat kardeşim adam kötü birşey söylememiş. Orman bölge mudurlugu, TEDAŞ , Telekom yok demiş biz çorba yapariz sen hizmet et demis. Sende. Çorbada tuzum olsun (yandaş) diyenlerdensin sanırım. Ama sizler için hizmet önemli değil nasıl olsa bir çorbaya kandiririm ben bunları diye düşünüyorsunuz işinize gelmeyen bir düşünceyi duyduğumuzda hosunuza gitmiyor ve hor görüyorsunuz. ( senide gördük seçimlerde) bu kadar bomurlenmek niye bu kadar kibir neden. Bu sabahta corbanizi icmissinizdir hadi gidip şakşaklayın şimdi.

 11. kemalettin dedi ki:

  arkadaşlar sizde çay çorba içmeye gitmeyin başkan ne diyor
  gittiği yerde sorunlarınızı anlatın çözelim diyor
  alah rızası için birkerede siz namaz kılında çorbayıda içmeyin bırakın başkası içsin.

 12. özcan dedi ki:

  namaz kılmak herkezın görevidir bari öglen namazında verde mıllet ögle yemegıne para vermesın sabah namazı kalabalık olmaz belediyecilik corbaylamı olurya işe ihtıyacı olana iş bul kapına gelenleri dusun naptılar bunlarında aileleri war acaba evınde corbaları pişiyomu diye dusun baskan camıde corba pişiyomu diye dusunme kutluyorum senı yuksel baskanım

 13. deniz ttt dedi ki:

  arkadaşlar bize icraat lazım boş boş konuşmayı bırakın ilçemiz trafik sorunu yol sorununu ve park sorununu halledin yeter artıkk sms inede sureklı msj gelıyor nasıl ıptal etcez bunu


© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM