21 Mayıs Salı;


Kadın köleydi öğretmen oldu!

Kadın köleydi öğretmen oldu!   MHP Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Erdinç, Türk kadınının 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü...
Bu Haber 6 Aralık 2018 14:47 Yayınlandı

 

MHP Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Erdinç, Türk kadınının 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutladı. Dünya üzerinde görülen her şeyin kadının eseri olduğunu vurgulayan Erdinç, şu ifadelere yer verdi:

 

“Kadınlarımız oy kullanma ve aday olabilme hakkını 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa ve seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile elde etmiştir. Bu yüzden 5 Aralık kadın hakları günü olarak kutlanmaktadır.

 

Batı ülkelerinde kadının adı bile anılmazken, seçme ve seçilme hakkı tanınmazken, bu hak ilk Türk kadınlarına verilmiştir. Türk kadını 8 Şubat 1935’te ilk kez oy kullanmış ve 18 milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. Atatürk, Türk toplumunun değerini aile olarak görmüş ve ‘Şuna inanmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir’ sözleriyle de ailenin direği olarak kadına büyük önem vermiştir.

 

 

Kadın köleydi, öğretmen oldu. Kadın cariyeydi akim, avukat oldu. Kadın kumaydı, Başbakan oldu. Kadın muta idi, vekil oldu. Kadın Aslında kadın oldu. Ata’sına minnettar oldu.

 

Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türk kadınlarının seçme ve seçilme haklarını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ilk kadın milletvekillerimizi rahmetle anıyoruz”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM