17 Şubat Pazar


İftarlar ve Yansımaları

İftarlar ve Yansımaları Onbir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte başlayan Ramazan sofralarına bir yenisi daha eklendi. Yörem Radyo...
Bu Haber 19 Temmuz 2013 08:00 Yayınlandı

Onbir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte başlayan Ramazan sofralarına bir yenisi daha eklendi. Yörem Radyo TV ve Gazetecilik olarak geçtiğimiz yıl Ramazan ayında olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında düzenlenen ve içinde ihtiyaç sahiplerinin bulunmadığı İftar yemeklerine katılmama prensibimizi sürdürmekteyiz.

 

Karacabey Müftülüğü’nün, Esnaf Odaları’nın, Ticaret Borsası’nın ve son olarak ta Ticaret Sanayi Odası’nın iftar yemeğini geride bıraktık. Şahsım olarak Ticaret Odası dışındaki iftar yemeklerinde bulunamazken, Ticaret Odası’nın iftar yemeğine de, gazeteci kimliğim ile değil, oda üyesi davetine icabet ederek katıldım.

 

Oda üyeleri, daire amir ve yetkilileri, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla düşünülen 1100 kişilik iftar davetine katılım ve organize ile servis tam anlamıyla göz doldurucuydu.

 

Oda Yönetimi ve başta Başkan Naci Güncü, tam kadro misafirleri kapıda karşılarken, AKP Bursa Milletvekili Önder Matlı, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, İlçe Kaymakamı, İlçe Müftüsü, Daire Amirleri, siyasi parti başkan ve temsilcileri iftar yemeğine katılanlar arasındaydılar.

 

Aynı ve benzer isimler önceki düzenlenen iftar yemeklerinde de vardılar ve bu böylede devam edecek. Böylece ilçemizde Ramazan ayıyla birlikte başlayan iftar yemekleri furyasında bu yemeklerin kimlere verildiği ortaya çıkmış oldu. Yani yılın 365 günü bu yemekleri zaten yiyebilenlere.

 

Peki o zaman bu yemeklerin anlam ve manası kalıyor mu? Bu mübarek ayda iftar yemeği vermenin gerçek manada anlamı fakir fukara sevindirmek değil midir?

 

Madalyonun diğer yüzüyle birde bu iftar yemeklerine ayna tutarsak neler görürüz?

 

Ticaret Borsası iftar yemeğine baktığımızda iki keşke olmasaydıyı görmek mümkün.

 

Birincisi, iftar yemeği sonrasında AKP Bursa Milletvekili Önder  Matlı’nın siyasi konuşması, normal zaman da olsa tabi ki çok doğal ama iftar yemeği olunca…..!

 

İkincisi ise, hataya hata ile karşılık vererek hareket eden CHP ve MHP temsilcilerinin vekilin konuşmasını protesto edercesine salondan dışarı çıkmaları.

 

Ticaret Odası iftar yemeğine baktığımızda keşke olmasaydı dedirten ise; MHP İlçe Başkanı Kahraman beyin ve kendini sevenlerin oturduğu masa. Kahraman bey, protokol masalarından birine oturmak yerine davetlilere ayrılan herhangi bir masaya oturmuştu sevenleriyle. Sen ki partini temsilen geldiysen oturman gereken masa protokol masası değil miydi? Protokol masasına oturmuyorsan, o odaya da üye değilsen orada işin neydi, yada kimi protesto ediyordun demezler mi?

 

Yeni Oda Başkanı Naci Güncü ve ekibinin ilk imtihanı olan ve bana göre başarılı olduğu bu iftar yemeğinde önceki oda Başkanı Özer Matlı’nın salonda bulunmayışı dikkat çekiciydi!

 

Demek ki sayın Matlı da, işyerinin merkezini Bursa’ya taşıyınca, Bursa, Karacabey’e ağır basıyor diye düşünüyoruz istemesekte ve keşke bu ilk özel gecede olsaydı diyoruz içtenlikle. Çünkü gerçekten sayın Matlı’yı görmeyi arzu edenlerden biriydim bu yemekte.

 

Diğer taraftan Belediye Başkanı Ergün Koç’ta bu yemekte bulunmayarak bizleri şaşırtmadı doğrusu. Çünkü sayın Koç’ta, sayın Önder Matlı’nın bulunduğu hiçbir ortamda bulunmama özelliğini taşıyor aralarına kara kedi girdikten bu yana.

 

Yemeğin bitimiyle birlikte daha İlçe Müftüsünün yemek duasına başlamasını beklemeden salonu terk eden MHP ilçe Başkanı Kahraman ve sevenleri dikkatimizi çekiyor. Protokol masasına oturmayan, ancak protokolde olması gereken bir siyasi parti temsilcisinin bu sabırsızlığı karşısında eh ne diyelim, kişileri kendi yaptıklarıyla baş başa bırakıyor ve devam ediyoruz.

 

Oda Başkanı Naci Güncü katılımcılara teşekkür ediyor. CHP Milletvekili Turhan Tayan Ramazan ayının ehemmiyetine değinen bir konuşma yaparken, AKP’li Önder Matlı’nın Konuşması sırasında, belki de yine siyaset yapılıyor düşüncesiyle  insanların salon dışına çıkması dikkatimizi  çekiyor.

 

Sivil Toplum Kuruluşları’nın ilçemizde süregelen iftar yemeklerinde durum böyleyken, insanların hoşgörü, sabır ve saygı kurallarından uzaklaştığını görüyoruz. Yinede bu iftar yemeklerini veren kuruluşlarımıza hayırlar ve bol sevaplar diliyorum.

 

Dost ve arkadaşlara yemek yedirmenin de sadaka vermekten efdal olduğunu belirterek Ramazan aylarında fakire yemek yedirmenin sevabının ayrı, iftar açtırmanın sevabının da ayrı olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

 

Peygamber Efendimizin Ramazan ayında bir oruçluyu su ile iftar ettirenin, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olacağını söyleyerek önemine değindiği oruçlulara iftar açtırmanın sevap ve fazileti her nerede ve kim ki iftar açtırıyorsa (bir bardak su, bir hurma yada zeytin ile ve yemek yedirerek), iftar açtıranların üzerine olsun. Allah hayırlarınızı ve iftarlarınızı kabul etsin diyorum.// İftarlar ve Yansımaları // için 2 Yorum

  1. KURBAN dedi ki:

    AH BE TUNALI 58 YAŞINA GELMIŞ AĞABEY SEN VE BIZLER SON YIRMI YILDA BUNLARI YASAR OLDUK . SEBEB : ESKIDEN ATALARIMIZ BUYUKLERIMIZ ALLAH RIZASI İÇİN VE ÇOK GIZLI OLARAK HAYIR , HASENAT YAPARDI ŞİMD İSE TAM TERSI HAYIR TARAF OLANLARA , RANT I OLANLARA VE YAKINLARINA SHOOOWW AMAÇLI YAPILIR OLDU HEM ÇOK NAIF ZENGIN MI KALDI ARTIK.HEP YENI , YENI SISTEMIN YARATTIĞI ZENGINLER DEĞİLMİ İŞTE BUNLAR ANCA TARAFLARINA VE MENFAATI OLANLARA ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YAKLAŞIRLAR.
    MHP NIN ŞİMDIKI IDARECILERINE GELINCE ONLARIN YAPTIKLARI HIÇBİR DAVRANIŞI ETİK DEĞİL ÜLKÜCÜ CAMIAMIZ VE DOKTIRINLERIMIZ İÇİN. HERKES DÜŞMÜŞ RANT VE MENFAAT PEŞİNE , SELIN ÖNUNDEN KIŞLIK ODUNUNU KAPMAĞA , VATAN MILLET SAKARYA NUTUKLARI ATARKEN , CANLARINI , ISTIKBALLERINI ,MALLARINI FEDA EDEN GEÇMİŞTEKI DAVA ARKADSLARINA , RAHMETLI BAŞBUĞA IHANET EDEN SOZDE KITLE PARTISI OLDUK DIYEN KAHRAMANA BIR SORU , 12 EYLUL ONCESI VE SONRASI SEN NERDEYDIN ? NEKADAR ÜLKÜCÜLÜK DAVASININ İÇİNDEYDIN ? O DÖNEM SAĞ , SOL OLAYINDAN AKRABALARIN BILE BIR ARAYA GELMEDIĞI DÖNEMDE FEVZININ ARKADAŞLARI KIMLERDI ? SAÇLARININ BOYUTU NEYDI. O ZAMANLAR NEDEN OCAĞA GELMEZDI ? BUNLARI BEN VE KARACABEYLI ÜLKÜCÜLER MERAK EDIYOR.. BENIM SAYIN KAHRAMANA SÖZÜM ŞU BİR ÜLKÜCÜ SAYGISINDA , sevgısınden , hoş görüsünde asla tavız vermez . UYUMLUDUR , ÖRNEKTIR ASLA HIZIPÇI BOZUCU OLMAZ SABIRLIDIR SAYGILIDIR , MUTEVAZIDIR ONA SUNULAN YERE,ONUNE KOYULANA VE PROTOLOA SAYGILIDIR. BUNLAR ANTALYADA SERALARDA YETİŞEN DOMATESLER GIBI RENKLERI KIZARINCA KENDILERINI OLDUM SAYAN DAHA 9 IŞIK DOKTIRININI SAYAMAYAN , ÜLKÜCÜLÜĞÜN MANA VE ÖNEMINE VARAMAMIŞ KOLTUK SEVDASINA DÜŞMÜŞ EHH İŞTE ÜLKÜCÜLER. TANRI TÜRKÜ KORUSUN TÜRK İSLAM DUNYASININ TÜM GÖNÜLDEN INANANLARIN RAMAZANI ŞERİFİ MUBAREK OLSUN..KESER DÖNER SAP DÖNER O GÜN GELIR HESAP DÖNER . ALLA NAİF VE GETRÇEK INANALARDAN EYLESIN.. KARACABEY BURASI , KİMİ DAVULUNA , KİMİDE KASNAĞINA VURMAZMI YILLARDIR İŞLERINE GELDİĞİNCE …KURBAN

  2. KURBAN dedi ki:

    ÇOK ÇOK HAKLISIN BE TUNALI.. ZAMAN ZAMEYI GETIECEK DERLERDİ ESKIDEN . HANI O MEŞHUR OCAK BAŞKANI KERAMETTIN BAYINDIR MEŞHUR SÖZÜYDÜ ..BILIRSIN ÇOK HAZIR CEVAPTI IHTILALDE HERKES ALINDI O ALINMADI ÇERKEZ ALBAY ŞUBE BASKANININ AKRABASIYMIŞ YA , ÖZEL HARP DAIRESINDE ASKERLIK YAPMIŞ YAAA.. İŞTE YA .. YAAA DIYE DIYE YAYAYA , ŞAŞA ŞAŞA DEMEĞE BAŞLADIK YAAA..
    KURBAN


© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM