20 Nisan Cumartesi


Güvercin sevgisi sınırları aştı

Güvercin sevgisi sınırları aştı   Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası Seyyar...
Bu Haber 13 Eylül 2018 15:18 Yayınlandı

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası Seyyar Mobil Kümes Yarışması’nda görücüye çıkan rengârenk güvercinler hünerlerini sergiledi.

 

Mustafakemalpaşa’daki güvercin potansiyelini tanıtmayı hedefleyen organizasyonda Türkiye, Fransa, Hırvatistan ve İsviçre’den 60’a yakın farklı ırktan güvercin yarıştı.

 

Avrupa Uçucu Sanat Güvercinleri Federasyonu (EFU) gözetiminde Heinz Gerber, Franco Visona ve Peter Brlosic’ten oluşan uluslararası komite tarafından yapılan yarışmanın Türkiye ayağında güvercinler, uzun dönme, çember netliği, dalış ve hız gibi değerlendirmelere alındı.

 

Aralık Mahallesi merasında yapılan etkinlik büyük ilgi görürken kelebek, dalıcı ve dönek güvercin gruplarında yapılan yarışmada kuşların gökyüzündeki performansı heyecanla izlendi.

 

Dönek ve dalıcı grubunda İsmail Çelik, kelebekte ise Ercan Turgut’a ait güvercinlerin birinci olduğu 1. Uluslararası Seyyar Mobil Kümes Yarışması’nda dereceye girenlere kupa ve madalya verildi.

 

Güvercinler dostluk köprüsü kuruyor

 

 

Güvercin sergisi ve yemleme etkinliğine de ev sahipliği yapan yarışmanın önemli bir başlangıç olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, uluslararası alanda güvercin ırklarının tanıtılarak korunmasının sağlandığını belirtti.

 

Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği Musa Çelik ise Almanya’dan Sırbistan’a, Çekya’dan Avusturya’ya kadar 10 farklı ülkede yapılan yarışmanın Mustafakemalpaşa için bir ilk olduğunu dile getirerek bunun önemli bir başarı olduğunu kaydetti.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM