23 Ağustos Cuma


Geri dönüşüme atık pil desteği

Geri dönüşüme atık pil desteği   Mustafakemalpaşa Belediyesi, kontrolsüz bir şekilde alıcı ortama atıldığında kimyasallar nedeniyle büyük olumsuzluklara neden olan atık...
Bu Haber 25 Ekim 2018 13:46 Yayınlandı

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi, kontrolsüz bir şekilde alıcı ortama atıldığında kimyasallar nedeniyle büyük olumsuzluklara neden olan atık pillerin bertaraf edilmesi için mahalle muhtarlıklarına atık pil toplama kutusu yerleştirdi.

 

Bitkisel yağların toplanmasından cam şişe ve ambalaj kutularının kaynağında ayrıştırılması gibi hem doğal kaynakları korumak hem de ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla bugüne kadar birçok geri dönüşüm çalışmasına öncülük eden Mustafakemalpaşa Belediyesi, şimdi de atık pilleri toplama uygulamasını yaygınlaştırıyor.

 

Daha önceki yıllarda okullara ve kurumlara verilen atık pil toplama kutuları bu kez mahalle muhtarlarına dağıtıldı. Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje kapsamında merkez ve kırsal mahalle muhtarına atık pil kutularını teslim etti.

 

Geri dönüşüme destek olalım

 

Kararlı bir şekilde yürütülen geri dönüşüm çalışmalarının farkındalık oluşturduğunu belirten Başkan Sadi Kurtulan, vatandaşlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

 

Atık pillerin mahallelerde ayrı toplanmasının önemine dikkat çeken Başkan Kurtulan; “Çevre koruma bilincinin arttırılması amacıyla 2008 yılından beri Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte yürüttüğümüz Atık Pil Toplama Projesi her geçen gün karşılığını buluyor.

 

Önceki yıllarda atık piller, kamu kuruluşları, okullar, halk eğitim merkezi ve süpermarketlerde bulunan noktalarda toplanırken şimdi bu uygulamayı tüm mahallelerimize yayıyoruz. Vatandaşımızın bu noktalara ulaşımını daha kolaylaştırıyoruz. Bu amaçla 131 mahallemizin muhtarlık binalarına bu kutuları yerleştiriyoruz.  Her muhtarımıza bir adet toplama kutusu verdik. Biriken atık piller periyodik aralıklarla ekiplerimizce alınarak TAP Derneği’ne teslim edilecek. Bu konuda başta vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın desteğini bekliyoruz ” dedi.

 

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, üç yıl içinde bin kiloya yakın atık pil toplandığını dile getirerek, geri dönüşüm uygulamalarının sağlıklı bir şekilde süreceğini kaydetti.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM