16 Haziran Pazar


Fatma Nine tarihe ışık tutuyor!

Fatma Nine tarihe ışık tutuyor!   Fatma Bingöl, Mustafakemalpaşa’da yaşıyor. O, aydınlatma tarihinde Türkiye ve dünyanın geri kalanında kandil ve gaz...
Bu Haber 6 Eylül 2018 16:35 Yayınlandı

 

Fatma Bingöl, Mustafakemalpaşa’da yaşıyor. O, aydınlatma tarihinde Türkiye ve dünyanın geri kalanında kandil ve gaz lambası kullanıldığı zamanları görmüş, o dönemlerdeki hayatı yaşamış bir kadın. Ülkemizin kurtuluş mücadelesine tanıklık ettiği yıllarda dünyaya gelen ve 118 yıllık ömrüne İstiklal Mücadelemizi ve 2. Dünya Savaşı’nı sığdıran Fatma Nine, Atatürk’ün yaşamına da tanıklık etmiş tarihi bir çınar.

 

Elektriğin henüz hane halkı yaşamına dahil olmadığı günleri hüzün ile anlatan Fatma Nine, kandil yakıp, gaz lambası ışığında bir yaşam sürdürdükleri günleri de unutmuyor. Limak Enerji Uludağ Elektrik’in sosyal medyada büyük ilgi gören videosunda Fatma Nine, “Şimdi her taraf ışık, nereye gitsen hiç karanlık değil” sözleriyle ülkemizin enerji sektöründeki şu anki parlak durumuna da atıfta bulunuyor.

 

 

1900 yılında Selanik’te dünyaya gelen Fatma Nine, Limak Enerji Uludağ Elektrik’in en yaşlı abonesi. 118 yaşında olmasına rağmen son derece sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren ve evinde ziyaret edilen Fatma Nine, kızı ile birlikte yaşıyor. Fatma Nine, elektrik ve ampulün mucitleri Tesla ve Edison çağının da tanıklarından. Hatta çarpıcı bir istatistiğe atıfta bulunmak da mümkün. Fatma Nine doğduğunda, Edison ampulü bulalı henüz 20 yıl olmuştu.

 

Limak Enerji Uludağ Elektrik’ten yapılan açıklamada, “Bizler, 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayıp, 30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96. yılında, kutlu zaferin tanığı olan Fatma Nine’yle tüm Türkiye’nin Zafer Bayramı’nı kutladık. Limak Enerji Uludağ Elektrik olarak, şanlı zaferlerle kazandığımız bu ülkeye ve tarihimizin tanığı, en yaşlı abonemiz Fatma Nine’ye hizmet etmekten onur duyuyoruz” denildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM