20 Mart Çarsamba


Ellerde bayrak, dillerde tekbir

Ellerde bayrak, dillerde tekbir AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve İstiklal Şairi Mehmet...
Bu Haber 12 Mart 2018 16:56 Yayınlandı

AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nün 97. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan İşcan, Mehmet Akif Ersoy’un Türk Milleti’ne armağan ettiği İstiklal Marşı’nın; vatan, bayrak sevgisinin, samimi inanç ve bağımsızlık aşkının en veciz ifadesi olduğunu belirtti.

 

İşcan mesajında, “İstiklal Marşı dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayrak, dillerinde tekbirle vatanını savunan insanımızın üzerinde ittifak ettiği mümtaz bir metindir. Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

 

Başkan İşcan, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Gelecek için milletimizin varlık teminatı olan, milli birlik ve beraberliğimizi sağlayan ortak değerlerden biri de istiklal Marşı’dır. Milli mücadelenin eşsiz destanı olan İstiklal Marşı, muhtevasında taşıdığı değerlerle milletimizin bu mücadeleyi nasıl kazandığının da belgesidir.

 

İstiklal Marşı, Türkiye’nin her bir köşesinde bu milletin, bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, bileğiyle, dualarıyla, ekmeği-aşıyla katkı veren insanımızın en saf, en temiz duygularını yansıtır. O yüzden İstiklal Marşı, dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayrak, dillerinde tekbirle vatanını savunan insanımızın üzerinde ittifak ettiği mümtaz ve bizim milli mutabakat metnimizdir. Milletimizin tarihi ve tarifidir.

 

Böyle bir metne sahip olan milletimiz ne kadar şükretse azdır. İstiklal Marşı gibi bir eseri yazan Akif, inanıyorum ki Allah’ın büyük lütfuna mazhar olmuştur. Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’.  Aziz milletimizin vatanını koruma ve savunma azmini, kararlılığını, kahramanlığını anlamak için başka hiçbir metin, hiçbir kitap yazılmasa bile İstiklal Marşı tek başına yeterlidir. Sadece bu marşa bakıp tarih içinde nereden, nereye geldiğimizi, neler için mücadele ettiğimizi, varlık sebeplerimizi anlamamız mümkündür. İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen Ersoy, İstiklal Marşı ile milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur.

 

 

Mehmet Akif Ersoy, halkımızın gönül ve ruh dünyasını, öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki, İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. İstiklal Marşı’nı merhum Akif rahat ve konforlu mekânlarda yazmadı; İstiklal Marşı cephelerde, kahraman ordumuzun içinde, Anadolu’nun her karış toprağında şekillenen İstiklal ruhuyla kaleme alındı. O güç dönemlerde toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu’yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye değerli katkılarda bulunmuştur. İstiklal Marşı bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır.

 

Biz 15 Temmuz’da ‘Korkma’ ile başlayan İstiklal Marşı’nın her bir satırını yeniden yaşadık. ‘Alçaklara uğratma sakın’ dediği o cümleleri, ‘siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın’ dediği o cümlelerin aynısını yaşadık. Yakın ve uzak geçmişte neyle perdelenirse perdelensin istiklalini hedef alan her oyunu bozan milletimiz, 15 Temmuz’da bir kez daha istiklaline ve istikbaline kast eden karanlık odakların maşalarını kararlılığı ve cesareti ile hüsrana uğratmış, ülkemizin hem bugününe hem geleceğine mührünü vurmuştur.

 

Milletimizin o gün istiklaline sıkı sıkıya sahip çıkarken sergilediği irade ve kararlılığın 1921 yılının 12 Mart’ında sergilenen irade ve kararlılıktan farkı yoktur. O kararlılık, o irade, o his ve o duygu birliğini onlarca yıl sonra bile diri tutan hiç şüphesiz İstiklal Marşı’nın mısralarında da kendini gösteren ve nesilden nesle aktarmayı başardığımız ortak hasletlerimizdir. İnancımız o dur ki, sadece kâğıtlara değil, milletin gönlüne yazılan ve milletimizin gönlüne nakşeden İstiklal Marşı’mızın taşıdığı milli his, duygu ve değerler manzumesi ilelebet bu topraklarda ve milletimizin her ferdince yaşayacak ve yaşatılacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u 97. anma gününde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, milletimizin ruh haline tercüman olup, istiklal ve istikbale inancımızı mısralarla ifade eden ve o ruh ile heyecanı milletimizin gönlüne nakşederek tarihimizle ve birbirimizle kopmaz bir bağ kuran milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, Türk milletinin hür yaşama iradesinin tesisi için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bütün Karacabeyli vatandaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM