23 Ağustos Cuma


Dünyanın defnesi Kurşunlu’dan!

Dünyanın defnesi Kurşunlu’dan!   Bursa Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile...
Bu Haber 26 Temmuz 2019 06:00 Yayınlandı

 

Bursa Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile kurulan Defne Kurutma Tesisleri’ni gezdi.

 

Karacabey’in Kurşunlu Mahallesi’nde bulunan ve Kurşunlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin TKDK desteği ile kurulan tesislerini gezen İl Tarım Müdürü Hamit Aygül, Kooperatif Başkanı İbrahim Anbar’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 

Defne’nin günümüzde çok önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Aygül, “Dünyada defne üretiminin yaklaşık yüzde 85’inin Türkiye’den, bunun da yarısı Karacabey ve Mustafakemalpaşa’dan karşılanmakta” dedi.

 

 

Bursa Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, ayrıca Kurşunlu Mahallesi Muhtarı Halim Şükür’le de görüşerek kırsal mahallenin tarımsal potansiyeli ve gelişim imkanları hakkında fikir alış verişinde bulundu.

 

Aygül ayrıca, Kurşunlu Kadın Girişimciler Derneği’ni de ziyaret etti. Dernek Başkanı Fatma Bana ile görüşen Hamit Aygül, faaliyetler hakkında bilgi aldı.

 

 

Bursa Tarım İl Müdürü Hamit Aygül’ün bir sonraki durağı ise, Karacabey Dağkadı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi oldu. Dağkadı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin misafiri olan Hamit Aygül, burada Kooperatif Başkanı Aylin Yıldız ve üreten kadınlarla bir araya geldi. Aygül, kooperatifin faaliyetlerini inceleyerek, kırsalda kadın girişimciliğin güçlendirilmesi için yapılabilecek çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM