18 Şubat Pazartesi


Domateste beklenti 700 bin ton

Domateste beklenti 700 bin ton   Türkiye’nin salçalık domates üretiminin yüzde 45’inin yapıldığı Karacabey Ovası’nda bu yıl 700 bin ton üretim...
Bu Haber 10 Temmuz 2018 06:40 Yayınlandı

 

Türkiye’nin salçalık domates üretiminin yüzde 45’inin yapıldığı Karacabey Ovası’nda bu yıl 700 bin ton üretim bekleniyor. Kalite ve yüksek rekolte tahminleri de üreticiyi mutlu etti. Geçen yıl sağanak ve dolunun vurduğu tarım arazilerinde bir tür mantar hastalığı olan mildiyo ve pas akarı ile karşılaşan ve umduğunu bulamayan üreticiler, bu yılki ürün kalitesi ve rekoltesinden ise memnun olduklarını ifade etti.

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Karacabey Ovası’nda yaklaşık 80 bin dönüm arazide sanayi domatesi ekildiğini belirtti. Ülkenin salçalık domates ihtiyacının önemli bölümünün Karacabey Ovası’ndan karşılandığına dikkat çeken Başkan Erdem, “Türkiye’nin ihtiyacı olan ve yurt dışına ihraç edilen salçalık domateslerin yaklaşık yüzde 45’i Karacabey’in verimli arazilerinde üretiliyor. Salçalık domates bizim çiftçilerimiz açısından birinci derecedeki üretim çeşididir” dedi.

 

 

Erdem, üreticinin geçen yıllarda doğal afetler nedeniyle büyük ölçüde zarar ettiğini dile getirerek, “Üretici geçen yıl istediğini alamadı, verim düşüklüğü yaşadı. Ayrıca girdi maliyetlerimiz de çok yüksek. Bundan dolayı ekim alanında yüzde 10 daralma olduğunu görüyoruz ancak bizim çiftçimiz salçalık domates üretiminde çok başarılı. Teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyor. Doğal afet olmadığı sürece çok kaliteli ürün yetiştiriyoruz” ifadesini kullandı.

 

Bu yıl hava şartlarında şu ana kadar fazla olumsuzluk yaşanmadığını vurgulayan Erdem, “Yaklaşık olarak 700 bin ton ürün bekliyoruz. Şu anda domateslerimizde her şey yolunda gidiyor. Rekoltede beklediğimizin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum. Tarlaları gezdim ve domateslerin çok kaliteli olduğunu gördüm. Çiftçilerimiz özen göstererek üretiyor. Çiftçimizin bu yıl yetiştirdiği domatesin önceki yıllara göre daha kaliteli olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

 

Ziraat Odası Başkanı Erdem, Karacabey Ovası’nda salçalık biberde de ciddi üretim yapıldığını kaydederek, “Önceki yıllarda 4-5 bin dekar olan biberin üretim alanı 20 bin dekara kadar çıktı. Salçalık biberde de iyi noktadayız. Doğa şartlarından dolayı Karacabey’de yetiştirilen domates ve biber çok güzel bir lezzete sahip. Özellikle biberler işlendikten sonra 2-3 yıl saklanabiliyor. Salçalık biber üretimi her geçen gün artıyor” ifadelerine yer verdi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM