23 Mayıs Perşembe


Diplomalı cumhurbaşkanı istiyoruz!

Diplomalı cumhurbaşkanı istiyoruz!   Karacabeyli genç siyasetçi Sinan Çiftçi, Halk TV Haber Masası Programı’nın canlı yayın konuğu oldu. Çiftçi,...
Bu Haber 7 Haziran 2018 15:11 Yayınlandı

 

Karacabeyli genç siyasetçi Sinan Çiftçi, Halk TV Haber Masası Programı’nın canlı yayın konuğu oldu. Çiftçi, gençlerin ve eğitimin sorunları ile Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin vaatlerini ve çözüm önerilerini anlattı.

 

Sinan Çiftçi’nin katıldığı canlı yayında yaptığı konuşmadan satırbaşları ise şöyle: “Gençliğe güvence Muharrem İnce diyoruz. Biz gençler olarak; bisiklete binen, harmandalı oynayan, öğrencilerinin fizik sorularını cevaplandıran, diploması olan, üniversite hayatı yaşamış, kampüs hayatı nedir, vize-final nedir bilen, Atatürk’ün izinde geleceği gençlere emanet eden öğretmen bir Cumhurbaşkanımızın olmasını istiyoruz. O kişi de Sayın Muharrem İnce.

 

Eğitim; akıl, bilim ve çağdaş standartlara dayalı olarak yapılandırılacak ve siyasetin toplum mühendisliği aracı olarak kullanılmayacak. Yükseköğrenimde idari reform yapılacak, devlet üniversiteleri özerkleşecek, üniversitelerin bilim yapar hale gelmesinin önü açılacak.

 

Üniversitelerimizi böldürmeyeceğiz. Yurt sorununu çözeceğiz. Üniversite öğrencilerimize 29 Ekim ve 19 Mayıs’ta 500 TL gençlik bursu vereceğiz. KYK bursları ve krediler, mezun olduktan sonra iş bulana kadar 2 yıl süreyle ödenmeye devam edecek. Avrupa Birliği ülkelerine giden üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza vizesiz geçiş imkanı sağlayacağız. Her yıl 10 bin üniversite mezunu arkadaşımızı dünyanın farklı ülkelerinin en iyi üniversitelerine göndereceğiz, devlet imkanları ile yüksek lisans ve doktora yapmalarını sağlayacağız. Kuantum diyen, bilim diyen, gelecek diyen, Endüstri 4.0 diyen, özgürlük diyen, gençlik diyen ve Türkiye’nin geleceğini gençlerde gören bir Cumhurbaşkanı Adayımız var.

 

Türkiye’nin yaş ortalaması 29. Avrupa’da ise bu ortalama 40. Ancak biz bunu iyi değerlendiremiyoruz. Türkiye’de üniversite mezunu gençler vasıfsız işçi statüsünde. Yalnızda kamuda değil, özel sektörde bile AKP kanalı ve torpiliyle iş bulunuyor olması gençleri korkutuyor ve umutlarını azaltıyor.

 

Okul bittikten sonra ne olacağım sorusu gençlerin en büyük kaygısıdır. Eski kuşaklar eğitim ve mesleğini para kazanmanın yolu olarak görüyorlardı. Şimdi ise para kazanmanın yolu olarak aracılık, tefecilik, şans oyunları ve babadan kalan miras görülüyor. Bu tabloda gençler geleceğe nasıl umutla bakabilir? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın torunu istediği için sınav sistemi değişiyor. Böyle bir ülke olabilir mi?

 

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporlarına göre, Türkiye eğitim endeksi açısından 38 ülke arasında 35. sırada bulunuyor. Gençlerde cinsiyet eşitsizliğinde son sıradayız. Gençlerin iyi yaşam endeksi işgücüne katılım oranı, eğitim refahı sıralamasında Türkiye 10 üzerinden sıfır puanla Meksika ile birlikte son sırada. Utandıran bir tablo ile karşı karşıyayız. Türkiye işsizlik ve eğitimde zirvede.

 

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye nüfusunun 13 milyonu genç. Genç nüfusun en yüksek olduğu iller Hakkari, Şırnak ve Siirt. Genç işsizlik %20’ye dayanmış durumda. Seçilme yaşını 18’e düşürdüler. AKP’de seçilebilecek sıradan 18 yaşında milletvekili adayı var mı? Hayır. Gençleri dolgu malzemesi olarak kullanan zihniyeti sandıkta dersini vereceğiz. Türk gençliği; uyuşturucu, bonzai, işsizlik ve gelecek kaygısı konusunda zirvede. Eğitimimiz küçük kız çocuklarına tecavüz ile gündeme geliyor. Ne kadar acı değil mi?

 

Türkiye’yi yöneten AKP ve Erdoğan, gençliği dindar-kindar, kızlı-erkekli diye bölüyor. Vikipedia’yı, Twitter’ı, özgür internet erişimini kısıtlıyor. Türkiye’de gençlerin büyük bölümü mutsuz ve gelecekten umutsuz. Mezun olup yurtdışında yaşamak isteyenlerin sayısı oldukça yüksek. Eğitim sistemimizin ve gençlerimizin bugünkü birçok sıkıntısının çıkış noktası AKP-FETÖ ortaklığıdır. Dindar ve kindar, bilimden ve teknolojiden uzak bir nesil yetiştirdiler. Önce sınav sorularımızı çaldılar, şimdi de geleceğimizi çalmak istiyorlar. Geleceğimizi çaldırmayacağız, geleceğimizi geri alacağız. Yazılıdan 100 alan ama mülakatta elenen binlerce genç var. Neden? Atatürkçü oldukları için. Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığında liyakate dayalı bir sistem esas olacak.

 

Biz, ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ve onlardan aldığımız güç ile mücadelemize devam edeceğiz. 25 Haziran sabahı Muharrem İnce kazandığında, gençlik kazanacak, Türkiye kazanacak! Gençlik ‘Tamam’ diyor. Gençlere Güvence Muharrem İnce”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM