18 Şubat Pazartesi


Danişment’te hayvancılık kazandı

Danişment’te hayvancılık kazandı   Karacabey Danişment Mahallesi, 2012 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile Belediye’nin el koyduğu meralarla ilgili...
Bu Haber 10 Temmuz 2018 07:00 Yayınlandı

 

Karacabey Danişment Mahallesi, 2012 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile Belediye’nin el koyduğu meralarla ilgili Bursa İstinaf Mahkemesi’nce görülen davayı kazandı. Köylülerin lehine verilen bu sevindirici karar, Danişment’te büyük sevinçle karşılandı.

 

“Kesin hüküm” içeren karar ile Danişment’deki 917 dönüm meranın satılamayacağı ya da kiralanamayacağı hükme bağlanmış oldu. Bu doğrultuda Karacabey Belediyesi’nin bundan sonra yapacağı hukuki başvuru hakkının da kalmadığı öğrenildi.

 

Yaklaşık üç yıl önce Karacabey Belediyesince merada ‘etüt çalışması’ adı altında bir çalışma başlatılmış, Danişmentlilerin büyük tepkisiyle karşılaşılmıştı. Belediye Başkanı Ali Özkan’ın “Danişmentlilerin istemediği hiçbir şey olmayacak” açıklamasına karşın, etüt çalışması sürdürülmüştü. Bunun üzerine Danişmentliler önce Karacabey Belediyesi önünde, ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi önünde protesto eylemleri düzenlemişti.

 

İçeriği anlaşılmayan etüt çalışması sürünce Danişmentliler hukuki mücadele başlatmıştı. Görülen davada İl Tarım Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra bilirkişi olarak sunum yapan Mustafakemalpaşa Tapu Kadastro Müdürlüğü ve Mal Müdürlüğü, arazinin ‘kadimden bu yana’ mera olarak kullanıldığını kaydetmişlerdi.

 

 

Belediye Başkanı Ali Özkan ise karara itiraz etmiş, bu kez mahkeme aksi yönde karar vermişti. Bunun üzerine Danişment köyü avukatı, istinaf mahkemesine başvurdu. İstinaf başvurusunun sonucu önceki gün açıklandı. Mahkeme, verilen ilk kararı oybirliğiyle onayladı. Buna göre Danişment merasıyla ilgili kesin hüküm, meranın satılamayacağı ya da kiralanamayacağı yönünde oldu. Böylece Karacabey Belediyesi’nin merayla ilgili hukuki tüm başvuru yolları da kapandı. Bu karar, benzer problemler yaşayan diğer köyler içinde emsal niteliği taşıyor.

 

Öte yandan, karar sonrası konuşan Danişmentlilerin Avukatı Gökhan Gökhan, “Bu karar örnek olacaktır. Köy meraları amacı dışında kullanılamayacak, satılamayacak ve kiralanamayacaktır. Danişment merası ile ilgili verilen bu karar emsaldir. Türkiye’nin her merası, her çayırı için geçerlidir. Yıllardır süren bu mücadelenin kahramanları Danişmentliler’dir. Bu karar, Türk hayvancılığına büyük bir zafer kazandırmıştır” ifadesini kullandı.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM