21 Mayıs Pazartesi


Çiftçiye darbe üstüne darbe!

Çiftçiye darbe üstüne darbe! Karacabey ve bölge çiftçisine yaşanan dolu afetinin ardından bir darbe de fiyatlardan geldi. Büyük umutlarla yaz...
Bu Haber 3 Ağustos 2017 16:34 Yayınlandı

Karacabey ve bölge çiftçisine yaşanan dolu afetinin ardından bir darbe de fiyatlardan geldi. Büyük umutlarla yaz sezonuna giren çiftçiler, bu yıl da istediklerini alamadıklarını ve işlerinin iyice kötüye gittiğini söyledi.

 

Dolu felaketiyle büyük şok yaşayan bölge çiftçisi, hasat sezonunda ikinci şoku yaşıyor. Biberden domatese, karpuzdan hububata kadar hiçbir üründen umduğunu bulamayan çiftçiler, önümüzdeki yıl ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

 

Temmuz ayı ortasında hasadına başlanan biberde fiyatların yüzde 50 oranında düştüğü belirtildi. 1 hafta içinde gerçekleşen bu düşüş sonrası, dün itibariyle dolmalık biberin 70 kuruş, çarli cinsinin 90 kuruş ve sivri biberin de 1 TL’den alıcı bulduğu öğrenildi.

 

Kasalara toplanan sofralık domates fiyatının 50 kuruş, sergi domatesinin 40 kuruştan gittiği kaydedilirken, rampalardan alınan sanayi domatesinin ise 20 kuruştan alıcı bulduğu belirtildi.

 

Karpuz ürününde de fiyatların düştüğü, dönüme 500 ile bin TL arasında satıldığı vurgulandı. Çok kötü bir sezon yaşadıklarını belirten bölge çiftçisi, tüm bunlar yetmezmiş gibi hasat zamanında çıkarılan gümrük vergilerini düşüren kararname ile bir şok daha yaşadıklarını söyledi.

 

Çiftçiler, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Devletimiz de bize sahip çıkmazsa tarımı bırakmak zorunda kalacağız. Doğal afetler bir yandan, yanlış tarım politikaları diğer yandan iyice belimizi büktü. Ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu iş nereye kadar gidecek, bilmiyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin” diye konuştu.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM