20 Nisan Cumartesi


Çiftçilerin sigortasını attırmayın!

Çiftçilerin sigortasını attırmayın!   Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, şeker pancarı için açıklanan 23,5 kuruşluk fiyatın çok komik...
Bu Haber 11 Eylül 2018 07:30 Yayınlandı

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, şeker pancarı için açıklanan 23,5 kuruşluk fiyatın çok komik olduğunu belirterek, fiyatın 35-40 kuruşlarda olması gerektiğini söyledi ve ekledi; “Unutmayın pancar çiftçilerin sigortasıdır”

 

Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, düzenlediği basın toplantısında şeker pancarı fiyatları ve desteklemeler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

2017 yılında 16 polar şeker pancarı fiyatının 21 kuruş olduğunu, 2018 yılında ise 16 polar şeker pancarı taban fiyatının 23,5 kuruş olarak açıklandığını ve bunun çok komik rakamlar olduğunu belirten Erhan Erdem, beklentinin 35-40 kuruşlarda olduğunu ve devletin acilen pancar fiyatını artırması gerektiğini ifade etti.

 

Pancarda komik rakam!

 

Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi; “2017 yılında 16 polar olan şeker pancarının fiyatı 21 kuruştu. Bu yıl ise fiyat komik bir rakamla 23,5 kuruş olarak açıklandı. Günümüz şartlarına bakıldığında ithal gübre, ithal tohum, ilaç ve genel manada diğer ürünlere gelen zamlar nedeniyle, açıklanan pancar taban fiyatı çiftçilerin gözünde yok gibi kaldı.

 

Bu nedenle gelecek günlerde çiftçilerimizin tekrar pancar ekebilmesi için şimdiden bazı önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz ve devletimizden acilen pancar fiyatını artırmasını talep ediyoruz.

 

Pancar çiftçilerin sigortasıdır!

 

 

Ayrıca, devletimiz için kritik ürünlerden biri olan pancardan, şekerin yanı sıra küspesinden hayvancılarımız, yapraklarından doğamız, melastan (su) hem sanayimiz hem hayvancılarımız yararlanmaktadır. Kısacası her türlü, her şeyinden yararlanılan pancar ekonomik olarak ta çiftçilerimizin sigortasıdır.

 

Pancar bu fiyatta kaldığı zaman üreticilerimiz maalesef para kazanamayacaktır. O yüzden beklentimiz fiyatın 35-40 kuruşlara çıkarılmasıdır. Karacabey’de 2017 yılında 11 bin dekar ekilen pancar, bu yıl 8 bin dekara düşmüştür. Bunun sebebi de poların düşük gelmesidir. Çünkü 16 polar pancar fiyatı her ne kadar 23,5 kuruş olarak açıklansa da, bölgemizdeki polar ortalaması 12-13’lerdedir. Yani fiyat 23,5 kuruş olsa da, 12-13 polardan baktığımızda çiftçilerin eline geçecek olan fiyat 18.5 kuruş olacaktır. Bu da tüm çiftçilerimizi yine mağdur edecektir”

 

Desteklemeler yatmalı!

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, düzenlediği basın toplantısında, pancar fiyatlarının yanı sıra yatmayan desteklemelerden de bahsetti.

 

Başkan Erdem, “Çiftçilerimiz yolumu kesip, ‘Başkanım desteklemeler yatmadı, ne zaman yatacak’ diye soruyorlar, haklılar. 2017 yılı 3’ncü dönem desteklemeler halen yatmadı. Normalde Haziran ayında bu iş bitiyordu. Ama bu yıl tahıl ürünleri ve iyi tarım uygulamaları desteklemeleri halen yatmış değil ve bu durum çiftçilerimizi mağdur etmekte. Acilen bu desteklemelerin yatmasını talep ediyoruz” dedi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM