23 Ağustos Cuma


Çiftçi karşılıklı taahhüt istiyor!

Çiftçi karşılıklı taahhüt istiyor!   Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, dün yaptığı basın toplantısında, fabrikalar ile çiftçilerin karşılıklı taahhüt...
Bu Haber 29 Ocak 2019 08:30 Yayınlandı

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, dün yaptığı basın toplantısında, fabrikalar ile çiftçilerin karşılıklı taahhüt imzalaması gerektiğini söyledi.

 

Çiftçiler ve fabrikacıların aynı masada oturması gerektiğine dikkat çeken Başkan Erdem,  “Çiftçilerim paralarını hangi tarihlerde alacağını bilmek istiyorlar. Aslında baktığımız zaman fabrikacılarımız açısından da karşılıklı taahhüt olayı çok daha iyi olacaktır. Fabrikalar taahhüt alırken kendini garanti altına almak istiyor ama çiftçilerimin hiçbir garantisi olmuyor. Fabrikalar ve çiftçiler aynı masada buluşup, hukukçular eliyle karşılıklı olarak sözleşme yapabilir. Bir Ziraat Odası Başkanı olarak çiftçilerimin boş senetlere imza atmalarını istemiyorum. Ne çiftçiler ne de fabrikalarımız yani iki tarafta mağdur olmamalıdır.

 

Çiftçilerin girdi maliyetleri neredeyse yüzde 80 yükseldi. Geçen yıl dekara 2.500 TL maliyetimiz varken, bu yıl 4.300 TL’leri buluyor. Bizdeki maliyetler neredeyse yüzde yüze yaklaşırken domates fiyatlarının yükselişi çok altta kalıyor. Bu da bizim direncimizi düşürüyor. Çiftçiyi ekimden soğutuyor. Az ekildiğinde de fabrikalar yüksek fiyata almak zorunda kalıyor. Bu seferde fiyatlar salçaya yansıyor.

 

 

Bu işte doğrunun bulunması, çiftçiye verilecek olan fiyatın çiftçiyi kurtarması ve fabrikayı da tatmin etmesi gerekiyor. Bu yüzden aynı masada oturulması gereklidir. Biz Ziraat Odası olarak masada oturmaya hazırız. Tarım ürünlerinden fiyat artışlarına dikkat edenler, ithal gübreye, ithal ilaca ve ithal tohuma da dikkat etmelidirler” dedi.

 

İthal salça konusuna da değinen Başkan Erdem, “Türkiye’de fabrikalarımızda yeterli salça var. Sadece birkaç firma elinde salça olmadığı için salça ithal etmek için yaygara koparıyor. 149 bin ton salça ihraç eden ülke olarak ‘Salça ithal edeceğiz’ cümlesi bizi rahatsız ediyor” şeklinde konuştu.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM