23 Mayıs Perşembe


CHP’den Amerikancı çıkmaz

CHP’den Amerikancı çıkmaz   CHP Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, McKinsey krizinin ardından Kızılcahamam Kampında...
Bu Haber 11 Ekim 2018 14:41 Yayınlandı

 

CHP Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, McKinsey krizinin ardından Kızılcahamam Kampında Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün fotoğrafını göstererek “Bunların hepsi Amerikancı” ifadesini kullanmasına tepki gösterdi.

 

Çiftçi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün fotoğrafı üzerinden ‘Amerikancı’ diye yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aslında ilk Cumhurbaşkanına olan husumetini ülkenin ikinci Cumhurbaşkanına karşı kurduğu şeytanlaştırıcı dille sürdürdüğünü söyledi.

 

İlk Amerika seyahatine giderken Erdoğan’ın gazeteci Hasan Cemal’e ATA uçağında verdiği mülakatta “Türkiye’nin en büyük sorunu, CHP’nin anti Amerikancı tutumudur” dediğini hatırlatan Çiftçi, “Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhuriyet Halk Partisini Amerikancılıkla suçlayacak kadar ileriye gidebilmiştir. Şunu söyleyelim: İşgal ordularının gemilerine bakan mavi gözlü dev ‘Geldikleri gibi giderler’ diyorsa o adamın kurduğu partiden Amerikancı çıkmaz, bunu böyle bilsin” diye konuştu.

 

CHP Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hiçbir demokraside, gelişkin hiçbir demokraside kurucu kadrolar, kurucu liderler, millî kahramanlar şeytanlaştırılmaz, hatta eleştirilmez bile.

 

Hatalarıyla sevaplarıyla ama hayırla yâd edilirken bugün ülkeyi yöneten son Cumhurbaşkanı ülkenin aslında ilk Cumhurbaşkanına olan husumetini ülkenin ikinci Cumhurbaşkanına karşı kurduğu şeytanlaştırıcı dille sürdürmektedir.

 

 

İlk Amerika seyahatine giderken Hasan Cemal’e ATA uçağında verdiği mülakatta ‘Türkiye’nin en büyük sorunu, CHP’nin anti Amerikancı tutumudur’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhuriyet Halk Partisini Amerikancılıkla suçlayacak kadar ileriye gidebilmiştir. Şunu söyleyelim: İşgal ordularının gemilerine bakan mavi gözlü dev ‘Geldikleri gibi giderler’ diyorsa o adamın kurduğu partiden Amerikancı çıkmaz, bunu böyle bilsin.

 

Johnson mektubuna karşı 1964’te Time dergisine verdiği meşhur mülakatta ‘Yeni şartlarda yeni bir dünya kurulur ve Türkiye bu dünyada yerini alır’ diyen İsmet Paşa’nın partisinden Amerikancı olmaz, böyle bilsin.

 

‘Manda ve himaye kabul edilemez’ diyen Sivas Kongresi’ni birinci kongre belleyen Cumhuriyet Halk Partisinden, Amerikan ambargosuna karşı haşhaş ekimini serbest bırakan Bülent Ecevit’in Cumhuriyet Halk Partisinden, AKP’nin, ‘Amerikan askerleri postallarıyla buradan geçip Irak’ı işgal etsin’ deyip 1 milyon canın hesabını vermesi gerekirken bu tezkereye Deniz Baykal’ın önderliğinde direnen Cumhuriyet Halk Partisinden Amerikancı çıkmaz, herkes bunu böyle bilsin.

 

İsmet Paşa ordulara ‘Siz meydan muhaberesinin yapılacağı İnönü Meydan Muharebesine, siz Dumlupınar’a çıkın’ deyip sonra ‘Kule boşaldıysa ben ineceğim’ dememiştir. İsmet Paşa ve Atatürk o meydan muharebesine kendi canını koymak pahasına gitmiş, orada çarpışmış, gazi olmayı göze almış ve bu milletin yanında yer almış, bu ülkeyi kurtarmıştır.

 

15 Temmuz’dan ikinci bir İstiklal Savaşı çıkarmak ve AKP’liler bunu kendi partilerine mal etmek yerine 15 Temmuz’u bu ülkenin tüm siyasi partilerinin ortak darbe karşıtı bir demokrasi zaferi olarak görmelidir, buradan ne başkomutan ne meydan muharebesi çıkmaz. Bir tane başkomutan var, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM