21 Mayıs Pazartesi


Can ve mal güvenliği yok!

Can ve mal güvenliği yok! CHP Karacabey Belediye Meclis Üyesi Kemal Ziya Koşaner, ilçenin yıllardır kanayan yarası durumundaki Yeniköy yoluna mıcır...
Bu Haber 4 Ağustos 2017 08:00 Yayınlandı

CHP Karacabey Belediye Meclis Üyesi Kemal Ziya Koşaner, ilçenin yıllardır kanayan yarası durumundaki Yeniköy yoluna mıcır ile kaplama yapılmasını eleştirdi. Koşaner, “Yaz ortasında insanların can ve mal güvenliğini hiçe sayarak yapılan bu işlem, neresinden tutarsanız elinizde kalıyor” dedi.

 

Söz konusu mıcır çalışmasının hangi akıl tarafından yaptırıldığını sorgulayan Koşaner, bu işin akıl ve mantığa sığmadığını vurguladı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Belediye Meclis Üyesi Kemal Ziya Koşaner, şu ifadelere yer verdi:

 

“Öncelikle mıcır dediğimiz bu kaplama türü, ilk döküldüğü anda ve araç geçme sıklığına bağlı olarak takip eden muhtelif günler boyunca hareketli bir zemin oluşturmaktadır. Bu tür bir zemin, biraz fazla sürat veya ani frenleme yapmak gerektiğinde kazalara davetiye çıkarmaktadır. Küçücük bir dikkatsizlikte araçların yoldan çıkması işten bile değildir.

 

Biraz yakın takipte bulunan seyir halindeki araçlar, yoldan fırlayan taşlar yüzünden cam kırılması, çatlaması, boya çizilmesi gibi hasarlar almışlardır. Başına gelenler bilir, dar bir yolda araç camınızın aniden patlaması, görüş mesafenizi sıfıra düşürmekte ve sürücüye ani bir panik yaratmaktadır. Ayrıca yolun en dış iki tarafında bir türlü sıkışmadan kaba bir şekilde kalan mıcırlar, aniden kenara kaçmanız gerektiğinde büyük tehlike yaratmaktadır.

 

 

Yeniköy yolundaki çalışmanın Cumartesi günü başlanıp, Pazar günü de devam ettirilmesine birçok vatandaşımız anlam verememiştir. Çünkü hafta sonu, bu yolun en fazla kullanıldığı 2 gündür. Bu günlerde buraya şehir dışından ilk defa gelen birçok insan vardır. Çalışmaya hafta sonu başlanmamış olsa, hem yolun acemisi olan bu insanlar tehlikeyle boğuşmak zorunda kalmazlar, hem de yoldaki çalışma yüzünden duraklamaz ve beklemezler.

 

Ayrıca bu tür bir kaplama, yağan ilk yağmurda içine su alarak birçok yerinden patlayacak, hele bir de kar ve don olayına maruz kaldığında yamalı bohça haline gelecektir. Olan yine milli servetimize olacak, milletin parası yollara savrulduğuyla kalacaktır.

 

Yıllar önce bu yol için projeler yapıldı, planlandı ve yol güzergahı çizildi. Karacabeyli yöneticiler yolun yapılmasının programa alındığını defalarca dile getirdi. Ben de bunun doğru olup olmadığını ilk ağızdan öğrenmek için Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne gittim. Bana söylenen; ‘Yolun sadece planlandığı, yapım için her hangi bir program olmadığı, yapılacak olan yolun da Seyran kavşağı ile Kurşunlu arası olduğu, Karacabey ile Akçasusurluk arasının Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğu’ yönündeydi.

 

Keşlik Köyü’müzün yolu yeni yapıldığında hepimiz gıpta ile baktık. Keşke bütün köy yollarımız böyle bir sıcak asfaltla kaplansa, herkes gideceği yere konforlu bir şekilde gitse dedik. Ancak Yeniköy yoluna dökülen mıcırı görünce, insanların can ve mal güvenliğine kastedilmesi de bizim için oldukça üzücü olmuştur. Yol, bir kaç ay önce yapılmış ufak tefek sıcak asfalt tamirli haliyle daha iyiydi. En azından sürüş güvenliği tehlikede değildi. Kimsenin başına en ufak bir kaza gelmemesini dileyerek, vatandaşlarımızın bir an önce söz verilen 12 metrelik sıcak asfalt yola kavuşmasını diliyorum”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM