17 Temmuz Salı;


Büyükşehir’in Karacabey’den haberi yok mu?

Büyükşehir’in Karacabey’den haberi yok mu? CHP Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin katılımıyla Kosova’da gerçekleştirilen Domates Festivali’ne değinerek,...
Bu Haber 8 Ağustos 2017 07:45 Yayınlandı

CHP Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin katılımıyla Kosova’da gerçekleştirilen Domates Festivali’ne değinerek, “Bursa Büyükşehir Belediyesinin herhalde Türkiye’deki en fazla domates yetiştirilen yerin Karacabey olduğundan haberi yok” dedi.

 

Kosova’ya kadar uzanan Büyükşehir’in, neden böyle bir organizasyonu, yıllık 70 bin dönümde domates ekiminin yapıldığı Karacabey’de yapmadığını sorgulayan Tanrıverdi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

 

“Birkaç gün önce yerel basınımızda çıkan haberler arasında, Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, Kosova’da her yıl düzenlenen ‘Domates Festivali’ vardı. Kosova’ya kadar uzanabilen Bursa Büyükşehir Belediyemizin galiba, Karacabey’in Türkiye’deki en fazla domates yetiştirilen yer olduğundan haberi yok! Yıllık ortalama 75.000 dönüm arazide domates ekimi yapan Karacabey, gerçekten de ülkemizin en büyük domates üretimini yapan ilçesidir. Ancak Büyükşehir Belediyesinin Kosova’da yapılan festivali desteklerken, Karacabey’de yapılmasına önayak olmaması da bir o kadar ilginçtir.

 

Bir başka örnek ise Silivri’dir. İstanbul’a bağlı bir ilçe olan Silivri, bu yıl geleneksel ‘Domates Festivali’nin 33.sünü yapmaya hazırlanmaktadır. Türkiye’de Domates Festivalini en çok hak eden ilçenin Karacabey olduğu açıktır. Karacabey’in tanıtımında oldukça ses getirecek olan bu festivalin bir an önce yapılmaya başlanması, kavun-karpuz diyarı olarak adlandırılan Çavuş Köyümüzde ise bu alandaki tanıtımların hayata geçirilmesi de şarttır.

 

Domates Festivali aynı zamanda bir çalıştaya da ev sahipliği yapmalıdır. Bu çalıştay da domates üreticilerinin sorunları masaya yatırılmalıdır. Hem ülkemizde, hem ilçemizde çiftçilerimizin en çok ihtiyacı olan şey ‘üretici kooperatiflerinin’ kurulmasıdır. Domates alıcısı fabrikaların tek taraflı sözleşmeleri çiftçimizin canına tak etmiştir. Karacabeyli üreticilerin ‘Domates Yetiştiricileri Kooperatifi’ üzerinde ciddi olarak düşünmeleri, yetkili kurumların da bu konuda ilk adımları atmaları gerekmektedir.

 

 

Çiftçimiz yetiştirdiği ürünü en iyi şekilde satabilmelidir. Gerektiğinde, yetiştirdiği ürünü kendisinin sahip olduğu fabrikada da işleyebilmelidir. Bu gün, Konya’da kooperatif olarak başlayıp, gıda üzerine birçok alanda güvenilir bir marka haline gelmiş olan TORKU’nun gelişimini izlediğimizde söylemek istediklerimiz daha iyi anlaşılacaktır.

 

Günümüzde ülkemiz şirket mantığıyla yönetilmektedir. Şirket yönetiminde asıl olan kâr elde etmektir. Halbuki kooperatifler ‘üyelerine fayda sağlama’ mantığıyla çalışırlar. Çiftçilerimiz bu gün kendi kaderlerine bırakılmışlardır. Sadece kendi kaderlerine bırakılmış olmakla kalsalar yine iyi, bir de üstüne devlet, ithalatta çeşitli vergi ve gümrük indirimleriyle darbe üstüne darbe vurmaktadır.

 

Hububat ithalinde yapılan vergi indirimleri çiftçimizin yararına değildir. Aynı şekilde şu anda canlı hayvan ve karkas et ithalatında yapılan indirimler de ne et fiyatlarını düşürecek ne de ülkemizde hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda bulunacaktır”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM