16 Haziran Pazar


Bursalı üreten kadınlar göz doldurdu

Bursalı üreten kadınlar göz doldurdu   Bursalı ev hanımları, el emeği göz nuru ürünlerini ‘Üreten Kadın Festivali’nde sergiledi. Kadın derneklerinin de...
Bu Haber 27 Eylül 2018 15:42 Yayınlandı

 

Bursalı ev hanımları, el emeği göz nuru ürünlerini ‘Üreten Kadın Festivali’nde sergiledi. Kadın derneklerinin de tanıtım yaptığı festivalde yemek yarışmasına katılan hanımlar, jüriye takdim ettiği birbirinden lezzetli Türk yemekleri ile göz doldurdu.

 

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından bu yıl ilki yapılan ‘Üreten Kadın Festivali’ Kültür Park’ta gerçekleştirildi. İki gün süren festival, Bursa Mehter Takımı’nın gösterisiyle start aldı. AK Parti TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve AK Parti Bursa Milletvekillerinin de katıldığı festivalin açılışını, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu birlikte gerçekleştirdi.

 

Yemek yarışması

 

Festivalde bireysel olarak stant açan kadınlar, el emeği göz nuru eserlerini gözler önüne serdi. Bursalı hanımlar, 200’e yakın stantta, gıdadan tekstile, kozmetikten ve hediyelik ve süs eşyasına, mutfak ve banyo malzemelerinden el sanatı eserlere kadar yüzlerce ürünü ziyaretçilerin beğenisine sundu. Açılışta, Özel Osmanlı Saray Defilesi, renkli görüntüler oluşturdu.

 

 

Festivalin ikinci gününde ise yemek yarışması yapıldı. Yarışmaya katılan Bursalı hanımlar, lezzetli Türk yemekleri ve çorbalarını jüriye beğendirmek için çaba harcadı. 12 yarışmacının katıldığı yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu tarafından takdim edildi. Festivalin kapanışında ise PrusaSanatevi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

 

Renkli görüntülere sahne olan festivali değerlendiren AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu, Bursa’nın dört bir yanından gelen kadınların el emeklerini sergilemelerine ve satış yapmalarına fırsat sunmak amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi. AK Parti Kadın Kolları Proje Birimi’nin önerisiyle, kadınlardan gelen talep üzerine üreten kadın festivalini yaşama geçirdiklerini anlatan Kapıcıoğlu, beklentilerin üzerinde katılım olduğunu söyledi.

 

 

Geleneksel hale gelecek

 

Kadınların ve kadın derneklerinin ürünlerini, tanıtımlarını yaptığı festivali bundan sonraki yıllarda da tekrarlayarak geleneksel hale getireceklerinden söz eden Gülten Kapıcıoğlu, “Kadınlarımız, çinisinden ipek kozasına, yemeğinden el emeği ürünlere kadar, çocuk ve bebek ürünlerinden cam ve gümüş işlemesine kadar kendi ürettiği eserlerini sergilediler. Kültürel zenginliğimizi gözler önüne seren festivaldeki çıkış noktamız, Türk kadının sosyal ve ekonomik yönden güçlenmesi. Bu yönde farkındalık oluşturulması için çalışıyoruz. Mevcut potansiyelin değerlendirilmesine, onların ev ekonomilerine katkıda bulunma olanaklarını imkan tanımak istedik” dedi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM