20 Nisan Cumartesi


Bu zulmün acısı asla unutulmayacak

Bu zulmün acısı asla unutulmayacak   İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı İsa Coşkunsoy, Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle...
Bu Haber 14 Eylül 2018 06:40 Yayınlandı

 

İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı İsa Coşkunsoy, Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle açıklamada bulundu.

 

Karacabey’in, 1’nci Dünya Savaşı’ndan sonra 2 Temmuz 1920’de Yunanlılar tarafından işgal edildiğini, 14 Eylül 1922’de Ordumuzun şehre girmesiyle işgalden kurtarıldığını söyleyen Başkan Coşkunsoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

“Barışın ve huzurun kenti güzel ilçemiz 2 Temmuz 1920’de işgalle birlikte, Yunan zulmünü ve katliamını yaşayan acılı bir şehir kimliğine bürünmüştür. 30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Muharebesinde düşmanın tepesine indirilen yumruk, ülkenin her yerinde hissedilmiş, Türk Ordusu, silahlı milislerinde büyük desteği ile 2 yıl, 2 ay ve 12 gün süren mücadelenin ardından 14 Eylül 1922 Perşembe günü 3’ncü Kolordunun Süvari Fırkası sevinç gösterileri arasında ilçeye girerek Yunan işgalini ve mezalimini sona erdirmiştir.

 

 

9 Eylül 1922’de Yunan Ordusunun İzmir’de denize dökülmesiyle birlikte Karacabey, asırlar geçse de unutulmayacak felaket dolu 4 gün yaşamıştır. 10-11-12 ve 13 Eylül 1922 tarihlerinde gördüğü katliam, zulüm, işkence, soygun ve sonrasında yakılan 7158 ev, 18 cami ve 8 han ile öldürülen insanlarımızın acısı unutulmayacaktır.

 

Atalarımızın canları pahasına emanet bıraktığı bu toprakları aynı kararlılık ve özveri ile koruma ve yüceltme azmindeyiz. Bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya gösteren Türk Milleti, şehit kanlarıyla sulanan bu toprakları canı pahasına da olsa düşmana teslim etmeyecek, özgürlüğümüzün sembolü şanlı bayrağımız göklerde dalgalanmaya devam edecektir.

 

Bu vesileyle Karacabey’imizin özgürlüğe kavuşmasının 96. yılı olan 14 Eylül Kurtuluş Bayramımızı canı gönülden kutlar, başta Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve vatanı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla yad ediyoruz”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM