17 Temmuz Salı;


Bu pislik ‘Longoz Ormanı’nda!

Bu pislik ‘Longoz Ormanı’nda! CHP Karacabey Belediye Meclis Üyesi Kemal Ziya Koşaner, Karacabey’in sorunlar yumağı haline geldiğini söyledi.   Daha...
Bu Haber 8 Ağustos 2017 07:55 Yayınlandı

CHP Karacabey Belediye Meclis Üyesi Kemal Ziya Koşaner, Karacabey’in sorunlar yumağı haline geldiğini söyledi.

 

Daha önce defalarca gündeme getirdiği sorunların çözüme kavuşmadığını iddia eden Koşaner, “Defalarca bu konuda açıklamalar yaptım ama o açıklamalarımdan buyana Karacabey’de hiçbir şeyin değişmediğini hatta sorunların giderekte arttığını gördük” dedi.

 

Konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan CHP’li Kemal Ziya Koşaner, sorunlara çözüm üretilmediğini belirterek, şunları söyledi; “Yol meselesi dedik yazdık, su meselesi dedik yazdık. Karacabey içinde oto park dedik yazdık ve kaldırımları bırakıp yollara taşan esnaf dedik yazdık. Ama çözüm yok, belediye hep aynı, ses yok.

 

İşim gereği Çarşamba günü Boğazköy Mahallesinde ölçüm yapıyordum. Yanımızdan geçen muhtar arabasını durdurdum ve ona bir şey soracaktım ki, muhtar, ‘Adaş bende seni arayacaktım’ diye söze başladı, hayrolsun dedim. ‘Bizim bir sorunumuz var. Bunu defalarca ilgililere ilettim ama olmadı’ diye söyledi. Sorunun ne olduğunu sorduğumda, ‘Bu ayaküstü olacak bir şey değil, akşama saat 5’ten sonra kahveye gel görüşürüz’ dedi.

 

 

Ölçüm işi bitti saat 5’te kahveye gittim çayları içtik ve ben sorun ne adaş dedim. ‘Sorun burada anlatılmaz, sorunlu yerin başına gidelim’ dedi. Araca bindik, Boğaz Mahallesinde Fındıkaltı denilen yerde evlerin bulunduğu yerden ormanın içine giden yola girdik. Araç gitmez buradan dedik ve yürüyerek sorunun olduğu yere ulaşmaya çalıştık. Ormanın içinden yürürken karasinek istilası ile karşılaştık. Bu kadar sineği sadece tavuk çiftliği pisliklerinin atıldığı yerlerde görmüştüm. Tabi etraftaki pis kokuda bu manzaraya eklenince siz artık düşünün gerisini.

 

Muhtara ‘bu ne’ dedim. ‘Gideceğimiz yerin ürünü’ dedi. Yaklaşık 300 metre yürüdük ve insan tarafından yapıldığı belli olan 10×10 metre ebatlarında su havuzuna benzer bir yere çıktık. ‘Al sana işte sorunun kaynağı’ dedi.

 

Kenarları yerden yaklaşık 1 metre yüksekliğinde toprak yığılı olan havuzun kenarına çıktık. Çok pis bir koku ve havuzun içinde su öylesine kirli ki anlatamam. ‘Bu su nerden geliyor’ diye sorduğumda, bu suyun arıtmadan geldiğini söyledi muhtar. Nasıl dedim. ‘Hani sizin arıtmalar doğal arıtmaydı. Arıtmadan çıkan su içilecek kalitede olacaktı’ diye ekledim. Muhtar, ‘Orasını bilmem görünen bu işte’ dedi. Suyun arıtmadan buraya pompalandığını söyledi.

 

Muhtar bu suyun çok sinek yaptığını, pis kokular yaydığını, mahallede oturanlar çok şikayetçi olduklarını, bunu çeşitli kurumlara ilettiklerini ama bir sonuç alamadıklarından yakındı. Birde BUSKİ tarafından evde kullandıkları su için saat bağlanması gerekti ihbarı edildiğini anlattı.

 

Arıtmadan çıkan su, çok ama çok kötü. Zaten kot seviyesi düşük olduğu için yılın belirli ayları su altında olan bu alanda bu pis sular etrafa yayılıyor. Boğazköy ve diğer mahallerin hayvanları burada otluyor. Hayvan sağlığı ve insan sağlığı açısından sakınca doğuracak bir durum meydana geliyor. Su toplanan yerin etrafında da koruyucu bir barikatta yok, etraf açık, buraya insan düşer, hayvan düşer diye düşünülmemiş bile. BUSKİ yetkilileri inşallah bu yazımı okurda gerekli önlemleri alırlar.

 

 

Ha birde şu var. Bu alan yöneticilerin dillerinden düşürmediği o meşhur Longoz Ormanlarında yer alıyor. Hani meşhur kuş bilimcileri ve meşhur fotoğraf sanatçılarının en güzel fotoğrafları çektikleri, adına festival düzenlediğimiz ve tanıtımlarda bulunduğumuz Longoz Ormanı.

 

Nedense doğa fotoğrafçıları bu tür olumsuzlukları görmez, sadece ördeği,  yılanı, flamingoyu, kazı, nilüfer çiçeklerini ve diğer canlıları resim çekerler. O da suların en üt düzeye çıktığı zaman.

 

Hadi sayın fotoğrafçılar, gidin şimdi o arıtmadan çıkan pis suyun yayıldığı alanı, Nilüfer Deresinden gelip Kocasu Deresine karışan Bursa’nın atık suyunu çekin ve ne zaman temizlenecek bu dereler diye sorgulayın. Belki yapacağınız bu sorgulama birilerini uyandırırda Boğazköy Mahallesinin arıtmasının çalışması için ve Nilüfer Deresinin temizlenmesi için adım atarlar.

 

Şimdi diyeceksiniz ki, Nilüfer Deresinin bu alanla ne işi var. Poyraz ve Dalyan Göllerine su, bu dereden geliyor onun için ilgisi var. Sonuç olarak sayın BUSKİ yetkilileri, Nilüfer Deresi belki sizin sorumluluğunuzda değil ama Boğazköy Mahallesi sizin yetkinizde, bir el atında şu sorunu mutlu sona ulaştırın. Hepimize sorunların en az olduğu mutlu bir Karacabey’de huzurlu bir yaşam dilerim”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM