21 Mayıs Salı;


Bu alışkanlıklardan uzak durun!

Bu alışkanlıklardan uzak durun! Ağız ve diş sağlığımızı bozan diş çürükleri ile dişeti hastalıkları, ülkemizde ve dünya genelinde nezleden sonra...
Bu Haber 12 Ekim 2017 17:15 Yayınlandı

Ağız ve diş sağlığımızı bozan diş çürükleri ile dişeti hastalıkları, ülkemizde ve dünya genelinde nezleden sonra en yaygın görülen hastalıklar arasında 2. sırada yer alıyor.

 

Sağlıksız dişler ve dişetleri; başta kalp, böbrek ile mide olmak üzere organları da olumsuz yönde etkiliyor. Diyabet ile mide ülseri gibi kronik hastalıkları tetikleyebiliyor.

 

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, dişlerin hasar görmesine yol açan en önemli etkenlerin günlük hayatımızda sıkça yaptığımız hatalar olduğunu söylüyor.

 

 

İşte uzak durulması gereken 10 hatalı alışkanlık

 

1-Dudak, yanak yeme; genellikle küçük yaşlarda başlar hayat boyu devam edebilir. Sürekli yanak-dudak ısırmak ya da yemek yumuşak doku enfeksiyonlarına ülserasyonlara, ağız kokusuna, tat alma yoksunluğuna, hatta dudak yanak kanserlerine kadar varabilecek en kötü sonuçlara neden olabilir.

 

2-Abartılı çay kahve tüketimi dişlerde renklenmeye yol açar. Dolayısıyla kişiyi de, dişleri aşındırıcı macun ve sert fırçaları tercih etmeye yönlendirir. Aşınan diş yüzeyleri çürüğe ve kolayca renklenmeye daha kolay bir zemin hazırlar.

 

 

3-Dişlerimizi bir araç olarak kullanmamalıyız. Tırnak yemek, kalem veya pipo ısırmak, iplik koparmak, yemiş kabuklarını kırmak; dişlerde şekil ve pozisyon bozukluklarına, aşınmaya neden olur. Özellikle gençlerde çok yaygın olan tırnak yeme alışkanlığı, strese bağlıdır. Bu alışkanlıktan kurtulmak için, mümkünse stresten uzaklaşmak, stres topu ile parmakları meşgul etmek veya eczanelerde satılan acı tat veren ojelerden yararlanmak fayda sağlayabilir.

 

4-Bebeklerde uyurken biberon kullanımı hem tehlikelidir hem de biberondaki süt ve formül besinler dişlerine zarar verebilir. Biberon bebeğin uykuya geçmesinde faydalı olabilir ancak uyku halinde, biberonu bebeğin ağzında bırakmamak gerekir.

 

5-Özellikle genç kızların zayıflamak için uyguladığı ve sağlığa geri dönüşü olmayan zararlar veren bulumia hastalığından, dişler de kusmalardan dolayı nasibini alarak erir ve aşınır.

 

 

6-Dişlerle buz kırmak, kırık ve çatlak dişlerin oluşmasında sık karşılaşılan durumlardadır. Buz serttir, diş de serttir, iki sert madde birbirine çarparsa birinden biri kırılacaktır. Kırılan çoğu zaman buz olur ama bazen diş ve üzerindeki dolgu kırılır. Buz kırmak termal şok yaşanmasına yani dişin sinir ve damar dokularının aşırı ısı değişikliği ve travma sebebi ile hassaslaşmasına hatta diş ölümüne sebep olabilir.

 

7-Dudak-dil piercingleri, dişleri çatlatabilir kırabilir. Metal cismin sürekli diş etlerine sürtünmesi diş etlerine zarar vererek zaman içinde diş kayıpları yaşatabilir. Piercingler ayrıca ağız içerisinde bakteri yuvalanmasına zemin hazırlarlar.

 

8-Bazı kişiler sert orta ve yumuşak fırça tipleri arasından sert kıllı fırçanın daha iyi olduğunu düşünerek tercihini sürekli olarak sert fırçalardan yana kullanır. Ama özellikle ileri yaşlarda sert fırça kullanımı doğru değildir. Uzun süre sert fırça kullanımı ile zaman içinde dişetleri çekilir ve dişler aşınır. Sizin ağız diş yapınıza uygun doğru fırça seçimi için diş hekiminizin tavsiyesinden yararlanın.

 

 

9-Diş sıkma-gıcırdatma parafonksiyon yani fonksiyon dışı biri harekettir. Dişlerde ciddi aşınmalara sebep olur, aşınmaya engel olunmadığı durumlarda dişler aşınarak dişeti seviyesine kadar iner ve burun çene arasındaki mesafe azalır ve kişide yaşlı bir görüntü oluşturur. Bu problemi olan hastalar diş hekimine başvurup kendileri için hazırlanacak özel bir aparey ile bu alışkanlıklarından kurtulabilir. Alternatif çözüm yollarından biri de botoks uygulamalarıdır.

 

10-Beslenme bozuklukları, özellikle bağımlılık düzeyinde tatlı tüketimi, diş çürüklerine neden olur. Asitli gıdalar, enerji içecekleri, hazır meyve sularını bolca tüketmek dişler üzerinde şeker ve asit saldırılarının oluşmasına, sonuç olarak da dişlerin hızla çürümesine sebep olur. Özellikle süt dişleri yeni oluşmuş bebeklerde bu tür içecek ve yiyecekler kesinlikle verilmemelidir. Hazır meyve suları yerine meyvenin kendisini yemek ve ya meyvenin kendi suyunu sıkıp tüketmek daha doğru olacaktır. Mecbur kalındığında hazır meyve sularını tüketirken sulandırmak, şeker düzeyini düşüreceğinden dişlere daha az zarar verecektir.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM