18 Aralık Salı;


Bir milletin geleceğini değiştirmeye adayız

Bir milletin geleceğini değiştirmeye adayız Karacabey’de kutlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü”nde öğretmenlerin gelecek nesiller için çok önemli olduğu ve her daim...
Bu Haber 28 Kasım 2017 07:20 Yayınlandı

Karacabey’de kutlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü”nde öğretmenlerin gelecek nesiller için çok önemli olduğu ve her daim hatırlanması gerektiği vurgulandı.

 

Kutlama programı, ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’in, tüm öğretmenler adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’ndeki programa geçildi. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nce düzenlenen ’24 Kasım Programı’ büyük beğeni topladı.

 

Sunumunu mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyolji Öğretmeni Müjde Koyuncu ile Edebiyat Öğretmeni M. Fatih Uysal’ın yaptığı ŞYKM’deki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda, mesleğe yeni katılan öğretmenler adına İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aday Matematik Öğretmeni Cemile Özdemir bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından, Türk Tarih Kurumu tarafından Öğretmenler Günü anısına yayınladığı sinevizyon gösterimi duygusal anlara sahne olurken, İMKB Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim Akbaş’ın okuduğu, “Ben öğretmen olmak istiyorum” adlı şiir yoğun alkış aldı.

 

 

Öğrenciler tarafından başarıyla sergilenen “Ben Öğretmenim Çocuklar” adlı oratoryodan sonra mesleğe yeni başlayan 32 öğretmenin yemin töreni gerçekleşti.

 

Emekliye ayrılan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri’nin takdim edilmesiyle devam eden program, 24 Kasım Öğretmenler Günü anısına düzenlenen masa tenisi, satranç ve voleybol turnuvasında dereceye girenlere madalya ve kupalarının verilmesiyle son buldu.

 

 

Öğretmenler Günü programına; Belediye Başkan Vekili Faruk Türe, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erdal Özköroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, siyasiler, daire amirleri, okul müdürleri, idareciler, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Mesleğe yeni başlayanlar adına konuşan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Cemile Özdemir, “Öğretmenlik gönül işidir. Yaşamını öğrencilerine adar. Balık vermez, balık tutmayı öğretir. Her öğretmen aslında öğrencisinden çok şey öğrenir. Öğretmenlik bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş; havaya, suya, toprağa. Öğretmenler de öyle can verir topluma. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran toplumları. Ne geçmiş onsuz olabilmiştir, ne de gelecek onsuz düşünülebilir. Ben ve arkadaşlarım, Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde bir milletin geleceğini değiştirmeye adayız” ifadesini kullandı.

 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ise, “Değerli meslektaşlarım; Hiç şüphesiz ki sizler, geleceğimizin yegâne teminatı olan öğrencilerimizi yetiştiren bu toplumun gerçek mimarlarısınız. Öğrencilerimiz bizim varlık sebebimizdir. Evimize ekmek götürme sebebimizdir. İnsanlar da bu en değerli varlıklarını bizlere emanet ediyorlar ve haklı olarak çocukları ile ilgili kaygı taşıyorlar. Velilerimizin bu kaygılarını aslında en iyi biz anlayabiliriz. Çünkü biz hem anne babayız, hem de öğretmeniz. Onları en iyi biz anlayabiliriz. Yeter ki kendi çocuğumuz için taşıdığımız kaygıları öğrencilerimiz için de taşıyalım, yeter ki kendi çocuklarımız için istediğimiz başarıları öğrencilerimiz için de isteyelim. Dahası kendi çocuklarımıza nasıl davranılmasını istiyorsak öğrencilerimize de öyle davranalım. İşte ölçü budur, bu kadar açık ve nettir. Aynı zamanda bu anlayışla çalışmak demek, geleceğe sahip çıkmak demektir. Vatana, millete sahip çıkmak demektir. Millî ve manevi değerlere sahip çıkmak demektir. Bu zorlu sevdanıza sahip çıkın, alnınız açık, başınız dik olsun” diye konuştu.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM