21 Mayıs Salı;


Başkan Özkan’dan ‘imar affı’ açıklaması

Başkan Özkan’dan ‘imar affı’ açıklaması   Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, yeni çıkarılan ‘İmar Barışı’ kanununun vatandaşlar yararına önemli kazanımlar getirdiğini...
Bu Haber 12 Haziran 2018 06:50 Yayınlandı

 

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, yeni çıkarılan ‘İmar Barışı’ kanununun vatandaşlar yararına önemli kazanımlar getirdiğini söyledi.

 

Yasadan yararlanmak isteyen vatandaşların, e-devlet kapısı sisteminden ya da Bursa Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirilebileceklerini dile getiren Ali Özkan, maliklerden herhangi birinin başvuruda bulunabileceğini ifade etti. Başkan Özkan, İmar Barışı yasası kapsamına giren vatandaşların ödeyeceği rakamların; konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 katsayısı ile çarpılarak belirleneceğini dile getirdi.

 

Karacabey Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce Karacabeyli vatandaşlar için hazırlanan bilgileri de açıklamasında paylaşan Özkan, yasanın hayırlı olması temennisinde bulundu. Özkan ayrıca, ilçenin mimari ve şehircilik anlamında da hak ettiği konuma yükselmesi ve örnek kentler arasına yükselmesi adına yeni projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceklerine de vurgu yaptı.

 

Öte yandan, İmar-Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlanan bilgilendirme dosyasında da şu detaylara yer verildi:

 

İmar Barışı (Affı) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

 

 

1) İmar Barışı hangi tarihten önceki yapıları kapsar? 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsar.

2) İmar Barışı başvuruları nereye yapılır? Başvurular e-devlet kapısı üzerinden yapılacaktır.

3) Yapı Kayıt Belgesi Nedir? İmar barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.

4) İmar Barışı sürecinde ödenecek olan Yapı Kayıt Belgesi bedeli nasıl belirlenecektir? Arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda % 3’ü, ticarette % 5’i olacak şekilde belirlenir.

5) Yapı Kayıt Belgesi kalıcı İmar hakkı sağlar mı? Yapı kayıt belgesi İmar açısından ekstra bir hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır.

6) İmar barışından önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları ne olacak? İmar Kanunu’na göre alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek.

7) Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabilecek mi? Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.

8) İmar Barışı kapsamında Kat Mülkiyeti’ne geçiş olacak mı? Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yapılarak cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek.

9) İmar Barışı için hangi tarihe kadar başvuru yapılabilecek? Müracaatlar 31.10.2018 tarihine kadar yapılabilecek.

10) Başvuru yapıldığı takdirde ve Yeni Kayıt Belgesi bedeli ne zamana kadar yaptırılabilecek? Yapı Kayıt belgesi bedelinin, 31.12.2018 tarihine kadar yatırılması gerekmektedir.

11) Hangi Yapılar İmar barışından faydalanamayacak? Üçüncü kişilere ait özel mülkiyette konu taşınmazlarında bulunan yapılar. Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar.

12) Hazine taşınmazı üzerinde yapılmış olan yapılar İmar barışından faydalanabilecek mi? Hazine taşınmazlarının sosyal donatı için tahsisli olması hali hariç olmak üzere bu yapılar da İmar Barışından faydalanabileceklerdir.

13) Yapı Kayıt Belgesi ne zamana kadar geçerlidir? Yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulanmasına kadar geçerlidir.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM