20 Mart Çarsamba


Artık herkes ‘mangala’ oynayacak

Artık herkes ‘mangala’ oynayacak Karacabey Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, eski...
Bu Haber 12 Mart 2018 17:00 Yayınlandı

Karacabey Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, eski bir Türk zeka oyunu olan ‘Mangala’ tanıtıldı.

 

Karacabey Anadolu Lisesi Ömer İşcan Çok Amaçlı Spor Salonu’nda gerçekleşen programda konuyla ilgili bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ayhan Sağlam, “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptığı protokolleri ilçemizde uygulamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Türk zeka oyunu olan ‘Mangala’nın önce öğretmenlerimiz, daha sonra da öğrencilerimizin öğrenmesini sağlamak amacı ile programımızı gerçekleştirdik.

 

İlçemizde bulunan okullarımızdan gönüllü öğretmenlerin katıldığı etkinlikte önce öğretmenlerimize oyun kurallarını ve genel hükümlerini anlatarak katılımcıları oyunu oynayabilme aşamasına getirdik. Bundan sonra da öğretmenlerimiz okullarında öğrencilerine oyunu tanıtarak öğrencilerini rahatlıkla oynayacakları hale getirecekler. Öğretmenlerimiz okul içi müsabakalar düzenleyerek okul birincilerini tespit edecekler ve nihayetinde süreci ilkokul ve ortaokullarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, liselerde ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ilçe şampiyonaları düzenleyerek tamamlayacağız. Böylece unutulmaya yüz tutmuş bir oyun kültürümüzü daha yeniden aşılamış olacağız.

 

Bu vesile ile örnek işbirliği ve ev sahipliğinden dolayı Anadolu Lisesi Müdürlüğümüze,  mangala eğitmenimiz ve aynı zamanda Okçuluk ile Atlı Okçuluk Antrenörümüz Rıdvan Hız’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hikmet Ulga ise, “Yeni nesli teknoloji bağımlısı olmaktan kurtarmak adına oldukça başarılı bir oyun olan; kurnazlık, uyanıklılık, önceden görme, esneklik, direnme, sağgörü ve bellek gibi unsurları içerisinde bulunduran bu oyununun sıkça oynanması gerekir. Uzun sürelere ihtiyaç duyulmadığı için okullarda teneffüs aralarında bile oynanıp sonuçlandırılabilir. Bu yüzden tüm öğrencilerimize bu oyunu tavsiye ediyoruz. Katılımcılara başarılar diliyor, ilçe şampiyonalarını da sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadesini kullandı.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM