23 Mayıs Perşembe


Alınan kararı uygulayan yok!

Alınan kararı uygulayan yok!   Karacabey’de geçtiğimiz yıl hatları iptal edilen M plaka sahibi üç kişi, Karacabey’de 17 adet M...
Bu Haber 5 Haziran 2018 07:30 Yayınlandı

 

Karacabey’de geçtiğimiz yıl hatları iptal edilen M plaka sahibi üç kişi, Karacabey’de 17 adet M plakalı minibüsün çalışma ruhsatının iptali yönünde mahkeme kararı olmasına rağmen yetkililerin bunu görmezden geldiğini iddia etti.

 

Karacabey Belediyesi tarafından 2016 Temmuz ayında kendilerine Şaypa-Hastane hattının verildiğini belirten 16 M 7017 plakalı minibüs sahibi Remzi Yavuz, 16 M 7055 plakalı minibüs sahibi Gürol Tümen ve 16 M 7085 plakalı minibüs sahibi Şaban Arı, diğer M plaka sahibi minibüs sürücülerinin şikayeti sonrası 6 Ocak 2017’de hatlarının iptal edildiğini iddia ederek, mağdur edildiklerini söylediler.

 

1978 yılından buyana vergi mükellefi ve Şoförler Odası üyesi olduklarını belirterek, “Gerçek M plaka sahibi olanlar çalışamazken usulsüzce verilen M plaka sahibi olanların çalışmasına izin veriliyor” diyen Şaban Arı, Remzi Yavuz ve Gürol Tümen, konuyla ilgili yaptıkları açıklamada şunları söylediler;

 

“Biz üç arkadaş M plakamız olmasına rağmen çalışamıyorduk. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduk ve bize 2016 yılı Temmuz ayında Şaypa-Hastane hattını verdiler. Fakat diğer M plakalı minibüsçülerin şikayeti sonrası açılan davada, ‘Bursa Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) gerekli saha çalışması yapmadan güzergah açtığı için’ denilerek mahkeme tarafından 6 Ocak 2017’de hatlarımız iptal edildi.

 

Ardından Karacabey Belediyesi, bu hatta ücretsiz minibüs koydu. 2017 Haziran ayında ise BURULAŞ tarafından ihale yapıldı ve 2017 Ağustos ayından itibaren de BURULAŞ tarafından hizmet veriliyor. Burada bizim ekmeğimizle oynandı. Bize başka hat olmadığı için çalışamayacağımız söylendi. Oysaki biz, 1978 yılından beri vergi mükellefiyiz, Şoförler Odası üyesiyiz. Gerçek M plaka sahibiyiz.

 

 

2011 yılında Karacabey Belediyesi tarafından, ne il, ne ilçe trafik komisyonu kararı olmadan, 17 kişiye sadece encümen kararıyla usulsüzce M plaka verilmiştir. Bizde bu usulsüz M plakaların iptali için UKOME’ye başvuruda bulunduk. UKOME bize iptali yapamayacaklarını söyleyince de bizde mahkemeye dava açtık. İdare Mahkemesi de, 22.12.2017’de verdiği kararda verilen 17 M plakanın usulüne uygun olmadığını tespit etmiştir.

 

Bunun üzerine UKOME’de, 30.03.2018’de aldığı kararla, bu 17 plaka ve bu plakalar için verilmiş çalışma ruhsatının iptal edilmesinin uygun olduğunu yönünde karar almıştır. Fakat aradan geçen zaman zarfında hiçbir kurum tarafından bu işlem uygulamaya konmamıştır. Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğimizde, ‘Bize bu konuda bir talimat gelmedi’ denmektedir. Karacabey Kaymakamlığı’na verdiğimiz yazılı dilekçede, ‘Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığına yazılmak suretiyle elden alındı’ yazmasına rağmen hiçbir kurum mahkeme kararını uygulamamaktadır.

 

Herkes adaletten, haktan, hukuktan bahsediyor ama ülkemizde kararları uygulayacak bir birim bulamıyoruz. Usulsüzce verilen M plakalı araçlar çalışırken, gerçek M plakalı araçlar çalıştırılmıyor. Hakkımızı geri istiyoruz. Bizde çalışıp evimize ekmek götürmek istiyoruz. Bizim bu mağduriyetimiz giderilsin artık”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM